mapa Amsterdamu

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Amsterdam jest stolicą konstytucyjną Holandii i jednocześnie największym miastem w kraju. Ze względu na położenie nad rzeką i licznymi kanałami bywa nazywany Wenecją Północy.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 17 dzielnic.

Komunikacja miejska

W ramach komunikacji miejskiej korzystać można z metra oraz linii autobusowych i tramwajowych. Komunikacja miejska uznawana jest za dobrze zorganizowaną. Po centrum najlepiej poruszać się tramwajami a wybierając się na przedmieścia autobusami. Sieć metra nie jest rozbudowana w porównaniu z innymi stolicami europejskimi i pełni rolę komplementarną wobec tramwajów i autobusów.

Opłat za przejazdy dokonuje się przy użyciu OV-chipkaart, karty o wymiarach zbliżonych do karty bankomatowej. Turyści mogą skorzystać z oferty specjalnych biletów, które poza przejazdami tradycyjną komunikacją miejską obejmują możliwość zwiedzania miasta statkiem i wstępu do muzeów.

Kolej i dworce

Holenderska sieć przewozów kolejowych jest dobrze zorganizowana, a pociągi kursują punktualnie. Amsterdam ma kilka ważnych połączeń kolejowych z innymi państwami – m.in. z Francją, Szwajcarią, Niemcami i Belgią.

Głównym dworcem w mieście jest Station Amsterdam Centraa.

Między Warszawą a Amsterdamem kursuje bezpośredni pociąg. Można skorzystać z jednego połączenia na dobę, a podróż trwa 15 godzin.

Informacje dla kierowców

Blisko ¾ ruchu w mieście to ruch rowerowy. Prawie całe miasto objęte jest strefą płatnego parkowania, która funkcjonuje prawie całą dobę z wyjątkiem godzin nocnych. Parkowanie jest drogie. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie samochodu na jednym z dużych parkingów na przedmieściach i poruszanie się po mieście komunikacją publiczną.

Transport lotniczy

Międzynarodowy port lotniczy Amsterdamu – Schiphol – jest największym lotniskiem w Holandii. Obsługuje wiele połączeń regularnych do miast Europy i innych kontynentów oraz połączenia czarterowe.

Atrakcje turystyczne

Amsterdam jest miastem o ogromnej liczbie atrakcyjnych historycznie i turystycznie zabytków. Wśród najważniejszych wymienić można m.in.: Plac Dam z Pałacem Królewskim, most Magere Brug, kościoły: Nieuwe Kerk, Oude Kerk, Westerkerk, Zuiderkerk, Sint-Nicolaaskerk; sala koncertowa Concertgebouw, neogotycki budynek Dworca Centralnego, wieże Munttoren i Montelbaanstoren.

Turyści odwiedzający Amsterdam powinni zarezerwować sobie czas na odwiedzenie muzeów i galerii. Najciekawsze z nich to Rijksmuseum (Muzeum Narodowe), Muzeum Van Gogha, Centrum Kultury Światowej, Muzeum Historyczne, Muzeum Architektury, Muzeum Żydowskie, Centrum Nauki, Muzeum Sportu, Muzeum Tropiku, Dom Rembrandta, Muzeum Filmu, Muzeum Fotografii, Centrum Techniki NEMO a także bardziej osobliwe takie jak Muzeum Łodzi Mieszkalnych, Muzeum Seksu czy Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii.

W Amsterdamie znajduje się najstarszy ogród botaniczny na świcie – Hortus Botanicum – gdzie obejrzeć można blisko 300-letnie afrykańskie drzewo chlebowe.

Miasto oferuje możliwość zwiedzania i robienia zakupów na licznych targach ulicznych.

Amsterdam znany jest również z coffe shopów oferujących możliwość legalnego zakupu miękkich narkotyków oraz z Dzielnicy Czerwonych Świateł (Red Light Dictrict) oferującej bogatą ofertę domów publicznych i nocnych klubów.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Amsterdam

Kraj: Holandia

Populacja: 790

Region: Holandia Północna

Powierzchnia: 219 km²

Nr kierunkowy: 31 20