Mapa Niemiec

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Niemcy położone są w zachodniej części Europy i graniczą z Holandią, Belgią, Luksemburgiem, Francją, Szwajcarią, Austrią, Polską, Czechami i Danią. Językiem urzędowym i używanym jest niemiecki. Stolicą Niemiec jest Berlin. Administracyjnie kraj dzieli się na 16 bundeslandów.

Jak dojechać?

Z Warszawy do Berlina kursują pociągi EuroCity. Podróż trwa około 5 h.

Podróżując między stolicami samochodem trzeba pokonać 570 km. Trasa obejmuje płatne odcinki dróg.

Z warszawskiego lotniska Chopina można w około 1 h 20 min dostać się do Berlina połączeniem LOT'u.  Tanie linie lotnicze WizzAir obsługują połączenia z lotniska Katowice Pyrzowice do większości dużych miast Niemiec. Do Niemiec można również dolecieć m.in. z Krakowa, Wrocławia, Gdańska.

Informacje dla kierowców

Niemcy są krajem dobrze utrzymanych dróg i autostrad. Na terenie kraju honorowane są polskie polisy ubezpieczeniowe. Osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia, nie mogą prowadzić samochodu. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W części miast funkcjonują zielone strefy, do których wjeżdżać mogą jedynie pojazdy spełniające restrykcje dotyczące emisji spalin.

Transport kolejowy

Niemcy mają rozbudowaną sieć kolejową.

Funkcjonują połączenia międzynarodowe do Polski, Czech, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburga, Chorwacji i Słowenii.

Transport lotniczy

Stolicę obsługują trzy duże lotniska – Berlin Templehof, Berlin Tegel, Berlin  Schönefeld. Inne ważniejsze porty lotnicze kraju to Frankfurt, Frankfurt Hahn, Kolonia, Monahium, Brema, Dusseldorf, Dortmund.

Atrakcje turystyczne

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Niemiec jest zamek Neuschwanstain zlokalizowany z Bawarii.

W stolicy Niemiec obowiązkowymi punktami wycieczek są: Brama Brandenburska, Reichstag, Wyspa Muzeów, Zamek Bellevue, Pałac Charlottenburg, Kościół Pamięci i Ratusz. Chętnie odwiedzanym miastem jest również Monachium i Poczdam.

Na terenie kraju znajdują się 33 obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić obszar dorzecza Renu w okolicach Mongucji, okolice Jeziora Bodeńskiego i wybrzeże Morza Bałtyckiego lub Północnego. Ciekawym miejscem jest Spreewald, który został mianowany światowym Rezerwatem Biosfery.

Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i zimowych oferuje Bawaria. 

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Niemcy

Kontynent: Europa

Kod ISO3: DE

Stolica: Berlin

Populacja: 82 mln

Powierzchnia: 35.7 mln km²

Język: niemiecki

Religia katolicyzm,protestantyzm

Strefa czasowa: UTC

Nr kierunkowy Państwa: 49