Mapa Wrocławia

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Wrocław leży w południowo – zachodniej Polsce na Nizinie Śląskiej. Miasto jest siedzibą władz województwa dolnośląskiego. Przez Wrocław przepływa Odra oraz jej dopływy (Widawa, Oława, Ślęża i Bystrzyca) i wiele mniejszych cieków wodnych, za sprawą czego nazywa się go Polską Wenecją. Podaje się, że w mieście funkcjonuje kilkaset większych i mniejszych mostów i kładek.

Wrocław został mianowany Europejską Stolicą Kultury 2016.

Podział administracyjny

Do 1991 r. Wrocław podzielony był na pięć dzielnic: Stare Miasto, Śródmieście, Psie Pole, Krzyki i Fabryczną. Później dokonano podziału miasta na 48 osiedli. Tereny Starego Miasta stanowią administracyjne, historyczne i kulturalne centrum Wrocławia.

Komunikacja miejska

W ramach usług komunikacji miejskiej skorzystać można we Wrocławiu z linii autobusowych oraz tramwajowych. Kupić można bilety okresowe, czasowe, jednorazowe. Na linie pospieszne i nocne obowiązuje inna taryfa niż na zwykłe.

W mieście funkcjonuje miejski system wypożyczanie rowerów Nextbike.

Kolej i dworce

Dworzec Wrocław Główny znajduje się przy ul. Piłsudskiego. Obok znajduje się dworzec autobusowy przy ul. Suchej. W latach 2010 – 2012 wybudowany na przełomie XIX i XX wieku budynek dworca kolejowego przeszedł gruntowną rewitalizację, za którą dostał prestiżową nagrodę Eurobuild Awards. Inne stacje osobowe to: Wrocław Mikołajów, Wrocław Nadodrze, Wrocław Psie Pole, Wrocław Sołtysowice, Wrocław Muchobór, Wrocław Brochów, Wrocław Stadion, Wrocław Kuźniki, Wrocław Nowy Dwór, Wrocław Leśnica oraz Wrocław Pracze.

Informacje dla kierowców

W wyznaczonym obszarze miasta obowiązują opłaty za parkowanie, które uiszczać można bilonem, za pośrednictwem karty miejskiej URBANCARD lub telefonu komórkowego. Strefa płatnego parkowania funkcjonuje w dni powszednie w godzinach 9 – 18 oraz w sobotę w godzinach 9 – 14.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy liczyć muszą się z korkami w centrum miasta, szczególnie w jego zachodniej części.

Transport lotniczy

Około 10 km od centrum miasta w kierunku południowo-zachodnim znajduje się Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika. Lotnisko obsługuje loty krajowe (do Warszawy oraz Gdańska) oraz międzynarodowe (do części krajów europejskich). Istotną część połączeń to oferta tzw. tanich linii lotniczych.

Atrakcje turystyczne

Wrocław jest miastem o długiej tradycji, bogatym w atrakcje o charakterze kulturalnym, historycznym i rozrywkowym.

Kilku przewoźników oferuje rejsy statkami turystycznymi po Odrze, polecane ze względu na walory widokowe i możliwość podziwiania z wody zabytków miasta. Panoramę Wrocławia podziwiać można z kilku punktów widokowych, m.in. wieży katedry św. Jana Chrzciciela. Warte zobaczenia jest Stare Miasto wraz z Ostrowem Tumskim, licznymi kościołami i zespołami klasztornymi, zabytkowymi kamienicami, Ratuszem i Halą Targową. Często odwiedzana przez turystów jest Hala Stulecia zlokalizowana w Parku Szczytnickim i niedalekie ZOO, Ogród Japoński i Fontanna Multimedialna. We Wrocławiu znajduje się kilkanaście muzeów, w tym Muzeum Narodowe i jego oddział – Panorama Racławicka. Można wybrać się na wycieczkę na znajdującą się w bliskiej odległości od miasta górę Ślężę.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Wrocław

Kraj: Polska

Populacja: 631 tyś

Powierzchnia: 293 km²

Tablice rejestracyjne: DW

Nr kierunkowy: (+48) 71

Kod pocztowy: 50-001 do 54-705