Mapa Warszawy

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Warszawa jest stolicą Polski i jednocześnie największym miastem w kraju. Leży w województwie mazowieckim, w centralno-wschodniej Polsce nad Wisłą.

Podział administracyjny

Miasto położone jest po obu stronach Wisły i składa się z 18 dzielnic. Dzielnice lewobrzeżnej Warszawy to Bemowo, Bielany, Żoliborz, Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście, Włochy, Ursus, Wilanów i Ursynów a prawobrzeżnej: Praga Południe, Praga Północ, Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer i Wesoła.

Komunikacja miejska

Po Warszawie podróżować można autobusami (linie dzienne i nocne), tramwajami, metrem oraz Szybką Koleją Miejską (SKM). Na wszystkie linie obowiązują takie same bilety. Można kupić bilety jednorazowe, czasowe (20-, 40- i 60-minutowe), krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe) i długookresowe. Bilety długookresowe i krótkookresowe obowiązują na ograniczonym obszarze w pociągach SKM, Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) oraz Kolei Mazowieckich (KM). Szczegółowe informacje o zasięgu terytorialnym znaleźć można na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.

W mieście funkcjonuje warszawski system wypożyczania rowerów Veturilo. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Za kolejne minuty wnieść należy opłatę.

W sezonie Zarząd Transportu Miejskiego oferuje możliwość korzystania z linii turystycznych – tramwaju wodnego, promu i omnibusa konnego.

Kolej i dworce

Dworzec Centralny kolejowy znajduje się w ścisłym centrum miasta przy al. Jerozolimskich. Z dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia łączy go tzw. linia średnicowa. W dzielnicy Ochota obok dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajduje się dworzec autobusowy PKS.

Inne dworce i stacje PKP to Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska, Warszawa Ochota, Warszawa Służewiec, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Włochy, Warszawa Rembertów, Warszawa Ursus i Warszawa Wileńska obsługujące ruch lokalny. Ponadto na terenie miasta znajduje się kilkadziesiąt mniejszych przystanków kolejowych.

Informacje dla kierowców

W godzinach 7 – 10 oraz 16 -20 po mieście nie można poruszać się pojazdami o dopuszczalnej całkowitej masie wyższej od 16 ton.

W dni powszednie w godzinach 8 – 18 w centrum Warszawy funkcjonuje strefa płatnego parkowania. W mieście można korzystać z płatnych ogólnodostępnych parkingów, z których największe znajdują się przy Pałacu Kultury i Nauki i na pl. Defilad. W pobliżu niektórych stacji metra i stacji kolejowych funkcjonują parkingi Park&Ride, umożliwiające zostawienie samochodu w peryferyjnej części miasta i szybki dojazd do centrum komunikacją miejską.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą się liczyć z korkami w większej części Śródmieścia, na Wybrzeżu Gdańskim, ul. Prymasa Tysiąclecia, w okolicach dworca Warszawa Wileńska, al. Armii Krajowej, ul. Żwirki i Wigury, al. Krakowskiej, ul. Łopuszańskiej, ul. Idzikowskiego.

Transport lotniczy

Około 10 km na południowy zachód od centrum Warszawy znajduje się Lotnisko Chopina obsługujące połączenia krajowe i liczne połączenia międzynarodowe.

W Nowym Dworze Mazowieckim 40 km od centrum miasta zlokalizowany jest Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin obsługiwany przez tanie linie lotnicze Rynair i WizzAir.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając najstarszą część Warszawy – Stare Miasto – warto zobaczyć odbudowany po II wojnie światowej Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Rynek, Pomnik Syrenki, kilka ciekawych obiektów sakralnych, Barbakan i taras widokowy. Obok znajduje się Nowe Miasto wraz z Rynkiem i kilkoma kościołami oraz zlokalizowanymi nieopodal Bulwarem Wiślanym i multimedialnymi fontannami.

Łazienki Królewskie uznawane są za jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych. Do najważniejszych obiektów na terenie parku należy Pałac na Wodzie, Stara Pomarańczarnia, Biały Dom, amfiteatr, Pałac Myślewicki i galeria sztuki w budynku Starej Kordegardy. Drugim ciekawym zespołem parkowo-pałacowym jest barkowy pałac w Wilanowie wraz z otaczającym wielkim dwupoziomowym ogrodem.

Warto odwiedzić Muzeum Narodowe prezentujące liczne arcydzieła sztuki krajowej i zagranicznej ze wszystkich epok oraz Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli.

Innymi ciekawymi miejscami są: Warszawski Ogród Zoologiczny, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, liczne muzea i galerie, Stadion Narodowy, Cmentarz Powązkowki i Żydowski, Cytadela.

Warszawa jest gospodarzem licznych festiwali i imprez – m.in. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Festiwalu Mozartowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, Warszawskiego Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowego, Konkursu Teatrów Ogródkowych, Transkaukazji, Warszawskiej Jesieni Poezji.

W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się malowniczy Kampinoski Park Narodowy.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Warszawa

Kraj: Polska

Populacja: 2 mln

Region: Mazowieckie

Powierzchnia: 517 km²

Tablice rejestracyjne: WA

Nr kierunkowy: 22

Kod pocztowy: 00-001 do 05-077