Mapa Warszawy
Informacje ogólne i położenie
Warszawa jest stolicą Polski i jednocześnie największym miastem w kraju. Leży w województwie mazowieckim, w centralno-wschodniej Polsce nad Wisłą.
Podział administracyjny
Miasto położone jest po obu stronach Wisły i składa się z 18 dzielnic. Dzielnice lewobrzeżnej Warszawy to Bemowo, Bielany, Żoliborz, Mokotów, Ochota, Wola, Śródmieście, Włochy, Ursus, Wilanów i Ursynów a prawobrzeżnej: Praga Południe, Praga Północ, Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer i Wesoła.
Komunikacja miejska
Po Warszawie podróżować można autobusami (linie dzienne i nocne), tramwajami, metrem oraz Szybką Koleją Miejską (SKM). Na wszystkie linie obowiązują takie same bilety. Można kupić bilety jednorazowe, czasowe (20-, 40- i 60-minutowe), krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe) i długookresowe. Bilety długookresowe i krótkookresowe obowiązują na ograniczonym obszarze w pociągach SKM, Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) oraz Kolei Mazowieckich (KM). Szczegółowe informacje o zasięgu terytorialnym znaleźć można na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego.
W mieście funkcjonuje warszawski system wypożyczania rowerów Veturilo. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Za kolejne minuty wnieść należy opłatę.
W sezonie Zarząd Transportu Miejskiego oferuje możliwość korzystania z linii turystycznych – tramwaju wodnego, promu i omnibusa konnego.
Kolej i dworce
Dworzec Centralny kolejowy znajduje się w ścisłym centrum miasta przy al. Jerozolimskich. Z dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia łączy go tzw. linia średnicowa. W dzielnicy Ochota obok dworca kolejowego Warszawa Zachodnia znajduje się dworzec autobusowy PKS.
Inne dworce i stacje PKP to Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska, Warszawa Ochota, Warszawa Służewiec, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Włochy, Warszawa Rembertów, Warszawa Ursus i Warszawa Wileńska obsługujące ruch lokalny. Ponadto na terenie miasta znajduje się kilkadziesiąt mniejszych przystanków kolejowych.
Informacje dla kierowców
W godzinach 7 – 10 oraz 16 -20 po mieście nie można poruszać się pojazdami o dopuszczalnej całkowitej masie wyższej od 16 ton.
W dni powszednie w godzinach 8 – 18 w centrum Warszawy funkcjonuje strefa płatnego parkowania. W mieście można korzystać z płatnych ogólnodostępnych parkingów, z których największe znajdują się przy Pałacu Kultury i Nauki i na pl. Defilad. W pobliżu niektórych stacji metra i stacji kolejowych funkcjonują parkingi Park&Ride, umożliwiające zostawienie samochodu w peryferyjnej części miasta i szybki dojazd do centrum komunikacją miejską.
W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą się liczyć z korkami w większej części Śródmieścia, na Wybrzeżu Gdańskim, ul. Prymasa Tysiąclecia, w okolicach dworca Warszawa Wileńska, al. Armii Krajowej, ul. Żwirki i Wigury, al. Krakowskiej, ul. Łopuszańskiej, ul. Idzikowskiego.
Transport lotniczy
Około 10 km na południowy zachód od centrum Warszawy znajduje się Lotnisko Chopina obsługujące połączenia krajowe i liczne połączenia międzynarodowe.
W Nowym Dworze Mazowieckim 40 km od centrum miasta zlokalizowany jest Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin obsługiwany przez tanie linie lotnicze Rynair i WizzAir.
Atrakcje turystyczne
Odwiedzając najstarszą część Warszawy – Stare Miasto – warto zobaczyć odbudowany po II wojnie światowej Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Rynek, Pomnik Syrenki, kilka ciekawych obiektów sakralnych, Barbakan i taras widokowy. Obok znajduje się Nowe Miasto wraz z Rynkiem i kilkoma kościołami oraz zlokalizowanymi nieopodal Bulwarem Wiślanym i multimedialnymi fontannami.
Łazienki Królewskie uznawane są za jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych. Do najważniejszych obiektów na terenie parku należy Pałac na Wodzie, Stara Pomarańczarnia, Biały Dom, amfiteatr, Pałac Myślewicki i galeria sztuki w budynku Starej Kordegardy. Drugim ciekawym zespołem parkowo-pałacowym jest barkowy pałac w Wilanowie wraz z otaczającym wielkim dwupoziomowym ogrodem.
Warto odwiedzić Muzeum Narodowe prezentujące liczne arcydzieła sztuki krajowej i zagranicznej ze wszystkich epok oraz Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli.
Innymi ciekawymi miejscami są: Warszawski Ogród Zoologiczny, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, liczne muzea i galerie, Stadion Narodowy, Cmentarz Powązkowki i Żydowski, Cytadela.
Warszawa jest gospodarzem licznych festiwali i imprez – m.in. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Festiwalu Mozartowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego, Warszawskiego Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowego, Konkursu Teatrów Ogródkowych, Transkaukazji, Warszawskiej Jesieni Poezji.
W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się malowniczy Kampinoski Park Narodowy.