Mapa Włoch

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Włochy leżą w południowej Europie na Półwyspie Apenińskim. Stolicą państwa jest Rzym. Dominującą religią jest katolicyzm. Waluta to euro. Włochy graniczą z Monako, Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią.

Jak dojechać?

Z większości większych miast Polski można dojechać do Rzymu i miejscowości turystycznych Włoch rejsowymi autokarami prywatnych przewoźników.

Z Polski do stolicy Włoch można dolecieć między innymi samolotami LOT'u z warszawskiego lotniska lub z katowickiego lotniska Pyrzowice połączeniem tanich linii lotniczych WizzAir.

Podróżując samochodem między Warszawą a Rzymem pokonać trzeba -  zależnie od wybranej trasy – od około 1800 do 1900 km. Zarówno krótsza jak i dłuższa trasa prowadzi przez Czechy i Austrię i obejmuje odcinki płatne.

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Polską a Włochami.

Informacje dla kierowców

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia nie mogą prowadzić samochodu. W dużych miastach strefy płatnego parkowania oznaczone są kolorem niebieskim. Dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi to 0,5 promila i 0,0 promila w przypadku kierowców zawodowych i posiadających prawo jazdy krócej niż trzy lata.

Transport kolejowy

Z Włoch kursują bezpośrednie pociągi międzynarodowe do Austrii, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Podróżując pomiędzy Mediolanem, Bolonią, Florencją, Rzymem a Neapolem skorzystać można z oferty pociągów dużych prędkości Italo.

Transport lotniczy

Najważniejsze lotniska Włoch to Rzym Ciampino, Rzym Fiumicino, Mediolan Linate, Medional Bergamo, Mediolan Malpensa. Mniejsze lotniska znajdują się m.in. w Turynie, Genui, Wenecji, Florencji, Bolonii, Forli, Katanii, Pizie, Trieście i Ankonie.

Atrakcje turystyczne

Włochy są jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów w Europie ze względu na mnogość atrakcyjnych zabytków, znakomita kuchnię i przyjazny ciepły i suchy  klimat.

Miastem przepełnionym zabytkami i duchem historii jest stolica Włoch. Obowiązkowymi punktami  na mapie zwiedzania Rzymu są: Forum Romanum, Forum Boarium, Kapitol, Koloseum, Bazylika Św. Jana na Lateranie, Panteon, Schody Hiszpańskie, Plac Wenecki, Usta Prawdy, Wielka Synagoga i Zamek Świętego Anioła.

Będąc w Rzymie nie sposób nie odwiedzić Watykanu – siedziby papieża i władz kościoła katolickiego.

Włochy mają kilka malowniczych parków narodowych, wśród których za najdzikszy Parco Nazionale d'Abruzzo, obejmujący góryz dużą populacją niedźwiedzi, wilków i kozic.

Alpy oferują znakomite warunki dla miłośników sportów zimowych. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w okolicy masywu Mont Blanc, nad jeziorem Garda i w dolinie rzeki Aosty.

W sezonie letnich urlopów turyści chętnie odwiedzają Riwierę Włoską, Wybrzeże Lazio, Wybrzeże Toskanii i Wybrzeże Adriatyku.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Włochy

Kontynent: Europa

Kod ISO3: IT

Stolica: Rzym

Populacja: 61 mln

Powierzchnia: 301.2 tyś km²

Język: włoski

Religia katolicyzm

Strefa czasowa: UTC

Nr kierunkowy Państwa: 39