mapa Lublina

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju nad rzeką Bystrzycą na Wyżynie Lubelskiej.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 27 dzielnic. Największe z nich to Zemborzyce, Abramowice, Ponikwoda, Hajdów Zadębie, Sławin, Czechów Północny i Felin.

Komunikacja miejska

W Lublinie kursują autobusy. Jest to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym funkcjonują również linie trolejbusowe.

Korzystać można z biletów jednorazowych, jednorazowych sprzedawanych w karnecie pięcioprzejazdowym, czasowych i okresowych.

Kolej i dworce

W Lublinie znajdują się trzy stacje kolejowe. Główny dworzec znajduje się w śródmieściu przy ul. Okopowej. Pozostałe stacje pasażerskie to Lublin Zemborzyce i Lublin Północny.

Przez miasto przebiega połączenie kolejowe łączące Warszawę z Z Lublina można dojechać do większości miast w kraju.

Informacje dla kierowców

Lubelska Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 17. Ograniczona jest ulicami Lubomelską, Lipową, Bernardyńską, Podwale i Aleją Solidarności. Bilety wykupuje się w parkomatach lub uiszcza opłatę za pośrednictwem telefonu komórkowego.

W godzinach szczytu kierowcy muszą liczyć się z korkami w okolicach ulic: Tysiąclecia, Warszawskiej, Andersa, Turystycznej.

Transport lotniczy

Port lotniczy Lublin znajduje się w Świdniku. Lotnisko obsługuje loty regularne do Oslo, Dublina, Londynu i Liverpoolu oraz połączenia czarterowe.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej popularnymi zabytkami Lublina są: Brama Krakowska, Zamek Królewski z Kaplicą Zamkową, Kaplica Świętej Trójcy, Wieża Zamkowa, Lubelskie Podziemia zlokalizowane pod Starym Miastem.

W Lublinie odbywa się wiele festiwali i imprez cyklicznych, wśród których wymienić można między innymi Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny Kontestacje, Gala Polskich Młodych Projektantów "Prowokacje", Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich.
W mieście działa kilka teatrów, w tym scena operetkowa.

Warto odwiedzić muzea: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Muzeum Lubelskie na Zamku.

W granicach miasta znajdują się trzy lasy oraz wiele ogrodów i parków.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Lublin

Kraj: Polska

Populacja: 349 tyś

Region: Małopolska

Powierzchnia: 147 km²

Tablice rejestracyjne: LU

Nr kierunkowy: 81

Kod pocztowy: 20-001 do 20-999