mapa Lublina

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części kraju nad rzeką Bystrzycą na Wyżynie Lubelskiej.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 27 dzielnic. Największe z nich to Zemborzyce, Abramowice, Ponikwoda, Hajdów Zadębie, Sławin, Czechów Północny i Felin.

Komunikacja miejska

W Lublinie kursują autobusy. Jest to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym funkcjonują również linie trolejbusowe.

Korzystać można z biletów jednorazowych, jednorazowych sprzedawanych w karnecie pięcioprzejazdowym, czasowych i okresowych.

Kolej i dworce

W Lublinie znajdują się trzy stacje kolejowe. Główny dworzec znajduje się w śródmieściu przy ul. Okopowej. Pozostałe stacje pasażerskie to Lublin Zemborzyce i Lublin Północny.

Przez miasto przebiega połączenie kolejowe łączące Warszawę z Z Lublina można dojechać do większości miast w kraju.

Informacje dla kierowców

Lubelska Strefa Płatnego Parkowania funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 17. Ograniczona jest ulicami Lubomelską, Lipową, Bernardyńską, Podwale i Aleją Solidarności. Bilety wykupuje się w parkomatach lub uiszcza opłatę za pośrednictwem telefonu komórkowego.

W godzinach szczytu kierowcy muszą liczyć się z korkami w okolicach ulic: Tysiąclecia, Warszawskiej, Andersa, Turystycznej.

Transport lotniczy

Port lotniczy Lublin znajduje się w Świdniku. Lotnisko obsługuje loty regularne do Oslo, Dublina, Londynu i Liverpoolu oraz połączenia czarterowe.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej popularnymi zabytkami Lublina są: Brama Krakowska, Zamek Królewski z Kaplicą Zamkową, Kaplica Świętej Trójcy, Wieża Zamkowa, Lubelskie Podziemia zlokalizowane pod Starym Miastem.

W Lublinie odbywa się wiele festiwali i imprez cyklicznych, wśród których wymienić można między innymi Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne im. Ignacego Wachowiaka, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny Kontestacje, Gala Polskich Młodych Projektantów "Prowokacje", Międzynarodowe Lubelskie Spotkania Teatrów Tańca, Festiwal Filmów Latynoamerykańskich.
W mieście działa kilka teatrów, w tym scena operetkowa.

Warto odwiedzić muzea: Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Muzeum Lubelskie na Zamku.

W granicach miasta znajdują się trzy lasy oraz wiele ogrodów i parków.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Lublin

Kraj: Polska

Populacja: 349 tyś

Region: Małopolska

Powierzchnia: 147 km²

Tablice rejestracyjne: LU

Nr kierunkowy: 81

Kod pocztowy: 20-001 do 20-999