Mapa USA

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej (USA) położone są na kontynencie północnoamerykańskim.  USA graniczą od południa z Meksykiem oraz od północy z Kanadą. Kraj ten od  wschodu otoczony jest wodami Oceanu Atlantyckiego, od zachodu Oceanem Spokojnym, a od północnego zachodu Oceanem Arktycznym.

USA są państwem federalnym, składającym  się z 50 stanów oraz z jednego okręgu stołecznego - dystryktu Kolumbii zwanego Waszyngtonem. Stan Alaska oddzielony jest od innych stanów obszarem Kanady, natomiast stan Hawaje znajduje się na terenie archipelagu położonego na Oceanie Spokojnym. Wszystkie stany poza Alaską i Luizjaną dzielą się na hrabstwa.

Dojazd  z Polski

Obywatel Polski chcący wjechać na teren USA w celach turystycznych musi posiadać wizę. W celu uzyskania wizy należy wypełnić wniosek  i uiścić bezzwrotną opłatę wizową ( w wysokości 160 $, płatną w przeliczeniu na złotówki) oraz umówić się na spotkanie w ambasadzie lub konsulacie. Decyzja o przyznaniu wizy zapada po odbyciu rozmowy z konsulem.

Z Polski do USA zdecydowanie najszybciej oraz najłatwiej jest dostać się samolotem. Bezpośrednio do Stanów dolecimy liniami LOT. Około dwudziestu linii lotniczych obsługuje loty z przesiadkami, są to m.in.: British Airways, Luthhansa, Air France, Air Berlin. Ceny przelotu w obie strony zaczynają się  już od 1600 pln, zazwyczaj jednak wynoszą około 3000- 4000 PLN. W sezonie wakacyjnym bilety są najdroższe, dlatego też warto na początku roku wypatrywać korzystnych promocji i dokonać zakupu z wyprzedzeniem.

Do USA możemy również dotrzeć statkiem, jednak będzie to zdecydowanie dłuższa, trudniejsza do zorganizowana oraz kosztowniejsza podróż. Ponieważ nie ma bezpośrednich połączeń z Polski, najpierw należy dostać się do położonego w Wielkiej Brytanii portu Southampton. Podróż z Southampton do USA zajmuje około miesiąca i kosztuje około 1000 US.

Informacje dla kierowców

Infrastruktura drogowa w USA cechuje się przemyślanymi rozwiązaniami a drogi są w dobrym stanie. Kierowcy jeżdżą bezpiecznie, kraj charakteryzuje się dużą kulturą jazdy.

Drogi są dobrze oznakowane.

Nie funkcjonuje tzw. rutynowa kontrola drogowa. Policja zatrzymuje kierowców tylko wtedy, kiedy łamią przepisy.

Komunikacja kolejowa i lotnicza

Ze względu na ogromne odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami turystycznymi USA najszybszym i najwygodniejszym połączeniem wewnątrz kraju jest komunikacja lotnicza. Linie lotnicze Delta i  American Airlines obsługują połączenia pomiędzy wszystkimi ważnymi miastami.

W USA funkcjonuje kilkadziesiąt lotnisk.

Istnieje również rozwinięty system komunikacji kolejowej. Turyści mogą także zdecydować się na transport liniami autobusowymi m.in. liniami Greyhound. Popularną opcją jest też wynajem samochodu.

Atrakcje turystyczne

USA, trzeci na świecie pod względem wielkości kraj o zróżnicowanym klimacie, oferuje turystom niezliczone atrakcje. Stany Zjednoczone słyną z nowoczesnych miast zapełnionych drapaczami chmur,  w kraju tym znajdują się też przepiękne naturalne krajobrazy.

Podróżni odwiedzający USA powinni zawitać do położonego na wschodnim wybrzeżu Nowego Jorku, największej i z pewnością najsłynniejszej amerykańskiej metropolii. Obecna w wielu filmach dzielnica wieżowców Manhattan,  zlokalizowany w centrum  zielony  Central Park, urokliwa dzielnica Brooklin, jazzujący Harlem to tylko niektóre z punktów, które warto włączyć do programu wizyty w tym mieście.

W stolicy kraju, Waszyngtonie, konieczne należy na własne oczy zobaczyć Biały Dom. Znajdujące się w środkowych USA Chicago oprócz przepięknej architektury, ochrzczonej mianej stylu chicagowskiego, kusi urokami położonego nieopodal jeziora. Turyści kierujący się na zachodnie wybrzeże USA z pewnością nie powinni pominąć San Francisco ze słynnym mostem Golden Gate,  niską zabudową  w stylu europejskim oraz urokliwą linią tramwajową. Warto zwiedzić Los Angeles - miasto aniołów i znajdujące się nieopodal słynne Hollywood, stolicę przemysłu filmowego.

Turyści złaknieni piękna przyrody również nie będą zawiedzeni wizytą do USA. Ogromne wrażenie z pewnością wywoła na nich wycieczka do Wielkiego Kanionu, spacer po plażach  słonecznej Florydy lub Kalifornii, a także wizyta w parku Yellowstone.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Stany Zjednoczone

Kontynent: Ameryka Północna

Kod ISO3: US

Stolica: Waszyngton

Populacja: 315 mln

Powierzchnia: 9.4 mln km²

Język: Amerykański angielski

Religia chrześcijaństwo

Strefa czasowa: UTC

Nr kierunkowy Państwa: 1

Kod tablic rejestracyjnych: US