Mapa Gdańska

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Leży nad Morzem Bałtyckim nad Zatoką Gdańską. Przez miasto przepływa rzeka Motława. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy ośrodek metropolitarny nazywany Trójmiastem. Jest największym pod względem liczby ludności i powierzchni trójmiejskim miastem.

Podział administracyjny

Gdańsk podzielony jest na 34 osiedla. Największą liczbę ludności mają osiedla: Wrzeszcz, Chełm i Śródmieście.

Komunikacja miejska

Korzystać można z linii autobusowych i tramwajowych, dziennych oraz nocnych. Oferowane są bilety jednorazowe, czasowe oraz okresowe. Bilety można kupić w Punktach Obsługi Klienta ZTM, niektórych sklepach i kioskach oraz automatach biletowych, a bilety okresowe również przez Internet. W sezonie po Motławie kursuje tramwaj wodny.

Kolej i dworce

Dworzec PKP Gdańsk Główny mieści się w zabytkowym budynku z okazałą wieżą zegarową, zbudowanym w latach 1894-1900. Znajduje się w Śródmieściu przy ulicy Podwale Grodzkie obok głównego dworca autobusowego przy ul. 3 Maja.

Inne osobowe stacje kolejowe to Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdańsk Oliwa. Na terenie miasta funkcjonują również przystanki kolejowe: Gdańsk Stadion EXPO, Gdańsk Zaspa, Gdańsk Przymorze, Gdańsk Politechnika, Gdańsk Żabianka AWFiS, Gdańsk Stocznia, Gdańsk Orunia, Gdańsk Lipce, Gdańsk Osowa.

Informacje dla kierowców

Strefa Płatnego Parkowania obejmuje dzielnice Wrzeszcz, Śródmieście i Aniołki i obowiązuje w godzinach 9 – 17 poza weekendami i dniami świątecznymi.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w okolicach ul. Partyzantów i ul. Słowackiego, na skrzyżowaniach w okolicach na zachód od Starego i Głównego Miasta, w okolicach osiedla Nowolipki i Krzyżowniki.

Transport lotniczy

W odległości około 10 km od centrum Gdańska znajduje się Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, nazywany zwyczajowo Gdańsk – Rębiechowo ze względu na położenie obok wsi o tej nazwie.

Lotnisko obsługuje połączenia do większości państw Europy, loty krajowe do Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia oraz loty czarterowe do Europy i północnej Afryki.

Atrakcje turystyczne

Na Starym Mieście – części dzielnicy Śródmieście – warto zobaczyć Ratusz, średniowieczne młyny wodne (Wielki Młyn i Mały Młyn), kamienicę Dom Opatów Pelplińskich, budynek dworca kolejowego wzniesiony w 1900 r. Na Głównym Mieście podziwiać można Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta, Halę Targową, Wielką Zbrojownię, Dwór Bractwa Świętego Jerzego, Fontannę Neptuna. Warto odwiedzić zabytkowe obiekty sakralne, w szczególności Bazylikę Mariacką, która jest największą ceglaną świątynią w Europie. Miłośników architektury zainteresują zabytkowe kamienice, w tym znany Dom Uphagena udostępniony zwiedzającym. W mieście znajduje się kilka baszt oraz bram miejskich, m.in. bramy wodne z XIV i XV wieku. Organizowane są wycieczki promowe po Motławie.

Gdańsk jest częścią trasy turystycznej Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Miasto jest gospodarzem dużych festiwali, takich jak Festiwal Szekspirowski, All About Freedom Festival, Miedzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Heineken Open’er Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych, Jarmark Dominikański. Miłośnicy sztuki odwiedzić powinni Muzeum Narodowe w Gdańsku mieszczące się w dawnym klasztorze Franciszkanów. W mieście znajdują się również liczne galerie. Warto odwiedzić półwysep Westerplatte znany z bohaterskiej obrony przed agresją niemiecką w 1939 r. W Gdańsku funkcjonuje ponad 20 parków – m.in. Park im. Ronalda Reagana, Park Oruński, Park Oliwski (wraz z pobliskim zespołem archikatedralnym ze znanymi organami), Park im. Jana Pawła II, Park Steffensa.

Utrudnienia na drogach

śląskie
59   
podkarpackie
56   
małopolskie
44   
lubelskie
44   
mazowieckie
30   
łódzkie
29   
wielkopolskie
27   
zachodniopom.
25   
kujawsko-pom.
24   
pomorskie
21   
opolskie
20   
podlaskie
19   
lubuskie
16   
Gdańsk

Kraj: Polska

Populacja: 461 tyś

Powierzchnia: 262 km²

Tablice rejestracyjne: GD

Nr kierunkowy: (48) 58

Kod pocztowy: 80-008 do 80-958