mapa Nowego Jorku

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Nowy Jork położony jest w południowo-wschodniej części USA u wybrzeży Atlantyku. Jest jedną z największych aglomeracji świata. W mieście znajduje się główna siedziba Ogranizacji Narodów Zjednoczonych.

Nowy Jork jest ośrodkiem o istotnym światowym znaczeniu politycznym, kulturalnym, naukowym, artystycznym i gospodarczym. Na nowojorskiej Wall Street znajdują się kluczowe amerykańskiej instytucje finansowe, w tym największa na świecie giełda papierów wartościowych.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na pięć okręgów: Queens, Bronks, Brooklyn, Manhattan, Staten Island. Manhattan jest najgęściej zaludnioną dzielnicą i jednocześnie biznesową częścią Nowego Jorku. Queens jest dzielnicą, gdzie mieszka najwięcej imigrantów.

Komunikacja miejska

Nowojorska komunikacja miejska jest bardzo rozbudowana i działa sprawnie. Metro w Nowym Jorku to największy system podziemnej kolei miejskiej świata. Funkcjonuje 24 godziny na dobę.

W ramach komunikacji miejskiej działa tramwaj linowy Roosevelt Island Tramway, szybka kolej Staten Island Railway oraz połączenia promowe – m.in. Staten Island Ferry.

W mieście kursują liczne linie autobusowe.

Kolej i dworce

Nowojorski Grand Central Terminal jest największym na świecie dworcem kolejowym.

Funkcjonuje sprawna sieć komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej. Z Nowego Jorku kursują również pociągi do Kanady – do Montrealu oraz do Toronto.

Informacje dla kierowców

Nowy Jork znany jest z dużych korków i wysokich cen benzyny. Jest miastem mało przyjaznym dla kierowców. Turystom zaleca się podróżowanie sprawną komunikacją miejską.

Transport lotniczy

Nowy Jork obsługiwany jest przez trzy lotniska: Port lotniczy im. Johna F. Kennedy'ego w Queens, Port lotniczy Newark-Liberty położony około 15 km od Nowego Jorku oraz Port lotniczy Nowy Jork-LaGuardia w Queens.

Najważniejszym portem jest lotnisko JFK, obsługuje ono największą liczbę lotów. LaGuardia specjalizuje się w obsłudze pasażerów biznesowych. Lotnisko Newark jest głównym lotniskiem docelowym dla lotów z Polski.

Atrakcje turystyczne

Symbolem miasta jest Statua Wolności – ogromny posąg zlokalizowany koło ujścia rzeki o nazwie Hudson. Monument liczący blisko 93 metry został podarowany USA przez Francję z okazji 100-lecia niepodległości państwa amerykańskiego. Do głównych atrakcji miasta należą również Empire State Building, Wyspa Ellis, Piąta Aleja i Times Square.

W mieście znajdują się liczne teatry i instytucje kulturalne, wśród których na pierwszym miejscu należy wymienić Metropolitan Opera, Filharmonia Nowojorska, Tworzenie Jazz at Lincoln Center, Juilliard School, New York State Theater.

Zarówno mieszkańcy jak i turyści chętnie odwiedzają słynny Central Park – bogaty w zieleń park, gdzie toczy się życie towarzyskie i kulturalne.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Nowy Jork

Kraj: Stany Zjednoczone

Populacja: 8 mln

Region: południowo - wschodnie wybrzeże USA

Powierzchnia: 1.2 tyś km²

Nr kierunkowy: 212, 718, 917, 347, 646

Kod pocztowy: 100xx-104xx, 11004-05, 111xx-114xx, 116xx