mapa Londynu

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii i największym miastem w Unii Europejskiej. Leży w południowo – wschodniej części kraju nad rzeką Tamizą. Po Nowym Jorku miasto jest największym centrum finansowym świata.

Podział administracyjny

Londyn dzieli się na 32 gminy oraz City, które ma status autonomiczny. Zwyczajowo miasto dzieli się na cztery obszary: zachodni, wschodni, północny i południowy.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Londynie jest rozbudowana i funkcjonuje sprawnie. Ceny biletów są jednak bardzo wysokie.

Najważniejszym elementem londyńskiej komunikacji miejskiej jest rozbudowana sieć metra. Jest to najstarsze metro na świecie i obejmuje swoim zasięgiem blisko 270 stacji.

Poza metrem poruszać można się autobusami, tramwajami i koleją podmiejską.

Informacje dla kierowców

W dni powszednie w godzinach 7:00 – 18:30 obowiązuje opłata za wjazd do centrum miasta i poruszanie się po nim.  Strefa oznaczona jest tablicami z literą C w kolorze białym na czerwonym tle. Monitorowana jest przez kamery, które rejestrują ruch pojazdów i ich tablice rejestracyjne. Opłaty należy dokonać do godziny 22 dnia, kiedy wjeżdżaliśmy do strefy. Płatności można regulować przez internet, przez telefon oraz na stacjach benzynowych, w niektórych sklepach i na części parkingów.

Przejazd niektórymi tunelami i mostami podlega opłacie.

Londyn jest jednym z najbardziej zatłoczonych i zakorkowanych miast Europy.

Kolej i dworce

W mieście działa kilkanaście dużych dworców kolejowych. Z miasta można dostać się bezpośrednio pociągiem do Brukseli i Paryża pod Kanałem La Manche.

Transport lotniczy

Miasto obsługiwane jest przez kilka lotnisk: City, Luton, Gatwick, Heathrow, Stansted. Najwięcej pasażerów obsługuje port Heathrow.

Atrakcje turystyczne

Kilka londyńskich obiektów wpisanych jest na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich: obserwatorium astronomiczne w Greenwich, the Tower of London, Królewski Ogrody Botaniczne, Westminster Abbey, Pałac Westminster i Kościół Świętej Małgorzaty.

Inne warte odwiedzenia miejsca zabytki to: Pałac Buckingham, Big Ben, Tower Bridge, Trafalgar Square, Katedra Świętego Pawła, Royal Albert Hall, Kryształowy Pałac.

W Londynie mieści się blisko 250 muzeów i galerii. Najpopularniejsze z nich to National Gallery, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, Tate Gallery, Muzeum Historii Naturalnej.

Ciekawe wrażenia oferuje turystom koło widokowe London Eye, skąd podziwiać można panoramę miasta poruszając się w jednej z kapsuł.

Zwiedzając Londyn obowiązkowo trzeba odwiedzić Hyde Park, jeden z królewskich parków stolicy Wielkiej Brytanii, malowniczo położony nad jeziorem Serpentine.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Londyn

Kraj: Anglia

Populacja: 8 mln

Region: Wielki Londyn

Powierzchnia: 1.6 tyś km²

Tablice rejestracyjne: LA do LY

Nr kierunkowy: 44 203, 44 207, 44 208