Mapa Anglii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Anglia zajmuje północno-wschodnią część Wielkiej Brytanii. Jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na zachodzie graniczy z Walią, na północy ze Szkocją, od Europy kontynentalnej dzieli ją kanał La Mache.

Stolicą regionu jest Londyn. Inne duże miasta to: Birmingham, Sheffield, Bradford, Liverpool, Leeds, Manchester, Bristol, Wakefield, Wirral.

Jak dojechać?

Podróżując samochodem z Warszawy do Londynu pokonać trzeba ponad 1600 km (w tym ponad 1300 km autostrad). Trasa wiedzie przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję. Z Francji do Anglii dostać się można promem lub Eurotunnelem pod kanałem LaManche.

Z większych miast Polski kursują do Londynu autobusy dalekobieżne. Podróż trwa 25 – 30 h a cena biletu waha się między 400 a 600 zł.

Z warszawskiego Lotniska Chopina można dolecieć na londyńskie Heathrow. Z lotniska w Modlinie kursują tanie linie lotnicze do Manchesteru, Liverpoolu i Bristolu. Do Anglii można również dolecieć z każdego większego miasta Polski posiadającego port lotniczy obsługujący ruch międzynarodowy. Bilety kosztują około 100 – 500 zł w zależności od linii lotniczych, terminu lotu i terminu rezerwacji.

W Anglii funkcjonuje sieć portów lotniczych.: Newcastle, Leeds Bradford, Manchester, Liverpool, Doncaster Sheffield, Notthingham, Birmingham, Bristol i kilka lotnisk w Londynie.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Uważa się, że angielskie drogi są dobrej jakości i że są czytelnie oznakowane. Drogi lokalne oznakowane są literą B i 1-4 cyframi a autostrady literą A i 1-3 cyframi. Za przejazd większą częścią autostrad nie pobiera się opłat. Wjazd na niektóre mosty i tunele jak również wjechanie do Londynu są płatne.

Transport kolejowy

Sieć kolejowa w Anglii jest dobrze rozwinięta. Nie funkcjonuje główny narodowy przewoźnik kolejowy. Większość przewozów obsługiwanych jest przez prywatne firmy.

Atrakcje turystyczne

W Londynie jednymi z najważniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów są: rezydencja królowej czyli Pałac Buckingham, Londyńska Tower, Opactwo Westminsterskie i Pałac Westminsterski, National Gallery, sala koncertowa Royal Albert Hall, muzeum sztuki międzynarodowej Tate Modern, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Brytyjskie i Big Ben.

Warto odwiedzić sławne kamienne kręgi z epoki neolitu i brązu – Stonehenge. Kręgi oddalone są kilkanaście kilometrów od Salisbury i zostały wpisane na listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Anglii znajduje się dziesięć parków narodowych, m.in. Dartmoor na Półwyspie Kornwalijskim znany z bogactwa ptactwa i rozległych mokradeł, Exmoor nad Kanałem Bristolskim z malowniczymi wybrzeżami klifowymi i Lake District w północno – zachodniej Anglii obejmujący ciekawy obszar jezior wtopionych w górski krajobraz. Znanymi uzdrowiskami są Bath i Cheltenham.

W południowej Anglii leży odwiedzane często przez turystów miast Oxford oferujące mozliwość zwiedzania ciekawych zabytków i muzeów.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Anglia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: GB

Stolica: Londyn

Populacja: 53 tyś

Powierzchnia: 130.4 tyś km²

Język: Angielski

Religia Anglikanizm

Strefa czasowa: GMT (UTC0)

Nr kierunkowy Państwa: 44

Kod tablic rejestracyjnych: GB