mapa Berlina

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Berlin jest stolicą Niemiec i jednym z największych miast w Unii Europejskiej. Położony jest we wschodniej części kraju nad rzeką Hawela i Sprewą. Na terenie miasta znajdują się liczne jeziora i zatoki.

Podział administracyjny

Berlin składa się z 12 dzielnic, które podzielone są na poddzielnice. W centralnej części miasta znajdują się dzielnice: Mitte i Friedrichshain-Kreuzberg. Inne dzielnice to Pankow,  Charlottenburg-Wilmersdorf, Spandau, Steglitz-Zehlendorf, Tempelhof-Schöneberg, Neukölln, Treptow-Köpenick, Marzahn-Hellersdorf, Lichtenberg, Reinickendorf.

Komunikacja miejska

Berlińska komunikacja miejska uznawana jest za dobrze zorganizowaną i sprawną. Korzystać można z autobusów, tramwajów, metra (U-Bahn), szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn). Miasto podzielone jest na trzy strefy – A, B, C. Metro obejmuje 9 linii i 170 stacji, a kolejka miejska 16 linii.

Kolej i dworce

Berlin jest jednym z największych węzłów kolejowych w kraju. Głównym dworcem jest Berlin Hauptbanhof. W mieście funkcjonuje poza nim jeszcze siedem dworców dalekobieżnych. Po Berlinie można poruszać się szybką koleją S-Bahn, obsługującą połączenia na linii wschód-zachód, północ-południe oraz wokół miasta.

Informacje dla kierowców

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście może być problematyczne. Parkowanie jest również dość drogie. Funkcjonują parkingi, gdzie parkowanie czasowe jest bezpłatne. Na niektórych parkingach nieodpłatnie można zatrzymać się na godzinę, na innych nawet 24 godziny. Popularne są parkingi P+R (Park and Ride) zlokalizowane na obrzeżach miasta w pobliżu komunikacji miejskiej. W mieście funkcjonuje kilkadziesiąt takich parkingów.

W wydzielonej części Berlina mogą poruszać się jedynie pojazdy spełniające normy w zakresie emisji spalin. Pojazdy muszą być oznaczone odpowiednimi plakietkami, określającymi czy samochód emituje mało czy dużo spalin.

Transport lotniczy

Miasto obsługują dwa duże lotniska - port lotniczy Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala oraz Port lotniczy Berlin-Schönefeld.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej znane zabytki miasta to Brama Brandenburska, Katedra Francuska, wieżą telewizyjna przy Alexanderplatz, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Pałac Charlottenburg, Kolumna Zwycięstwa, Reichstag, Fontanna Neptuna.

Warta odwiedzenia jest Wyspa Muzeów, gdzie znajduje się Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Stare Muzeum i Stara Galeria Narodowa.

Berlin jest gospodarzem licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego nazywanego Berlinale.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się berlińskie parki.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Berlin

Kraj: Niemcy

Populacja: 3 mln

Powierzchnia: 891 km²

Tablice rejestracyjne: B

Nr kierunkowy: 30

Kod pocztowy: 10001–14199