Mapa Krakowa

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Kraków leży w Polsce południowej, jest stolicą województwa małopolskiego. Przez miasto przepływa Wisła, której brzegi łączy 11 mostów dla ruchu kołowego, 3 kolejowe i 2 pieszo-rowerowe.

Podział administracyjny

Miasto składa się z 18 dzielnic: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki - Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów – Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie oraz Nowa Huta. Podział funkcjonuje od 1991 r. i tworząc go brano pod uwagę podziały historyczne.

Komunikacja Miejska

W ramach usług transportu miejskiego po Krakowie poruszać się można autobusami oraz tramwajami. Kursują również autobusowe i tramwajowe linie nocne. Obowiązują bilety okresowe, jednorazowe, dwuprzejazdowe, czasowe oraz grupowe. Poza punktami handlowymi, takimi jak kioski i sklepy, bilety kupić można w Punktach Sprzedaży Biletów, automatach biletowych stacjonarnych oraz w pojazdach oraz w Punktach Kontroli Ruchu MPK na przystankach końcowych. Bilety sprzedają również kierowcy i motorniczy, oferują jednak tylko bilety 60-minutowe normalne oraz ulgowe.

Funkcjonuje również Krakowski Szybki Tramwaj, obsługiwany przez nowoczesny niskopodłogowy tabor.

Kolej i dworce

Regionalny dworzec autobusowy (ul Bosacka) znajduje się w centrum miasta obok dworca PKP Kraków Główny (ul. Lubicz). Oprócz Dworca Głównego w mieście funkcjonuje dworzec Kraków Płaszów oraz 10 mniejszych stacji kolejowych.

Informacje dla kierowców

W dni robocze w godzinach 10 – 20 w centrum miasta na obszarze otaczającym Stare Miasto - obejmującym m.in. tereny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dworca autobusowego - obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty uiszcza się w parkomatach lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. W tym rejonie kierowcy mają często spore problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Na korki narażeni są w szczególności kierowcy podróżujący rano oraz w godzinach popołudniowego szczytu w okolicach Wawelu, Kazimierza, skrzyżowań ulicy Słowackiego oraz al. 29 Listopada

Transport lotniczy

W odległości 11 km w kierunku zachodnim od centrum Krakowa znajduje się Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice. Lotnisko obsługuje połączenia międzynarodowe oraz krajowe. Jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. Można do niego dojechać komunikacją miejską oraz pociągiem.

Atrakcje turystyczne

Kraków ma bardzo bogatą historię i stanowi centrum administracyjne, kulturalne, naukowe oraz rozrywkowe regionu.

Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych zaliczyć można Zamek Królewski na Wawelu i Stare Miasto wraz z Bramą Floriańską, Sukiennicami, Rynkiem Głównym i Bazyliką Mariacką. Warte obejrzenia są zespoły kościelno-klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. Znajdujący się niedaleko Wawelu Kazimierz obejmuje trasę zabytków żydowskich z Centrum Kultury Żydowskiej i kilkoma synagogami oraz cmentarzem. W mieście odwiedzić możemy liczne tereny rekreacyjne i kompleksy parkowe, spośród których największe to Park Jordana, Błonia oraz Planty. Organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalno – rozrywkowych, takich jak Jarmark Świętojański, Wianki, Święto Kultury Łemkowskiej i różne festiwale tematyczne.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Kraków

Kraj: Polska

Populacja: 759 tyś

Region: Małopolska

Powierzchnia: 327 km²

Tablice rejestracyjne: KR

Nr kierunkowy: 12

Kod pocztowy: 30-001 do 31-999