Mapa Krakowa

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Kraków leży w Polsce południowej, jest stolicą województwa małopolskiego. Przez miasto przepływa Wisła, której brzegi łączy 11 mostów dla ruchu kołowego, 3 kolejowe i 2 pieszo-rowerowe.

Podział administracyjny

Miasto składa się z 18 dzielnic: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki - Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów – Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie oraz Nowa Huta. Podział funkcjonuje od 1991 r. i tworząc go brano pod uwagę podziały historyczne.

Komunikacja Miejska

W ramach usług transportu miejskiego po Krakowie poruszać się można autobusami oraz tramwajami. Kursują również autobusowe i tramwajowe linie nocne. Obowiązują bilety okresowe, jednorazowe, dwuprzejazdowe, czasowe oraz grupowe. Poza punktami handlowymi, takimi jak kioski i sklepy, bilety kupić można w Punktach Sprzedaży Biletów, automatach biletowych stacjonarnych oraz w pojazdach oraz w Punktach Kontroli Ruchu MPK na przystankach końcowych. Bilety sprzedają również kierowcy i motorniczy, oferują jednak tylko bilety 60-minutowe normalne oraz ulgowe.

Funkcjonuje również Krakowski Szybki Tramwaj, obsługiwany przez nowoczesny niskopodłogowy tabor.

Kolej i dworce

Regionalny dworzec autobusowy (ul Bosacka) znajduje się w centrum miasta obok dworca PKP Kraków Główny (ul. Lubicz). Oprócz Dworca Głównego w mieście funkcjonuje dworzec Kraków Płaszów oraz 10 mniejszych stacji kolejowych.

Informacje dla kierowców

W dni robocze w godzinach 10 – 20 w centrum miasta na obszarze otaczającym Stare Miasto - obejmującym m.in. tereny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dworca autobusowego - obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty uiszcza się w parkomatach lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. W tym rejonie kierowcy mają często spore problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Na korki narażeni są w szczególności kierowcy podróżujący rano oraz w godzinach popołudniowego szczytu w okolicach Wawelu, Kazimierza, skrzyżowań ulicy Słowackiego oraz al. 29 Listopada

Transport lotniczy

W odległości 11 km w kierunku zachodnim od centrum Krakowa znajduje się Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice. Lotnisko obsługuje połączenia międzynarodowe oraz krajowe. Jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. Można do niego dojechać komunikacją miejską oraz pociągiem.

Atrakcje turystyczne

Kraków ma bardzo bogatą historię i stanowi centrum administracyjne, kulturalne, naukowe oraz rozrywkowe regionu.

Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych zaliczyć można Zamek Królewski na Wawelu i Stare Miasto wraz z Bramą Floriańską, Sukiennicami, Rynkiem Głównym i Bazyliką Mariacką. Warte obejrzenia są zespoły kościelno-klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. Znajdujący się niedaleko Wawelu Kazimierz obejmuje trasę zabytków żydowskich z Centrum Kultury Żydowskiej i kilkoma synagogami oraz cmentarzem. W mieście odwiedzić możemy liczne tereny rekreacyjne i kompleksy parkowe, spośród których największe to Park Jordana, Błonia oraz Planty. Organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalno – rozrywkowych, takich jak Jarmark Świętojański, Wianki, Święto Kultury Łemkowskiej i różne festiwale tematyczne.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Kraków

Kraj: Polska

Populacja: 759 tyś

Region: Małopolska

Powierzchnia: 327 km²

Tablice rejestracyjne: KR

Nr kierunkowy: 12

Kod pocztowy: 30-001 do 31-999