mapa Polski

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Polska położona jest w Europie Środkowej. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Na północy kraj graniczy z Morzem Bałtyckim. Stolicą Polski jest Warszawa. Inne duże miasta to: Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Katowice, Zielona Góra, Białystok, Rzeszów, Łódź, Opole, Lublin, Olsztyn, Bydgoszcz, Kielce.

Waluta to złoty. Dominuje religia rzymskokatolicka.

Informacje dla kierowców

W Polsce honorowane jest prawo jazdy narodowe lub międzynarodowe, jednak można się nim posługiwać jedynie przez pół roku od przekroczenia granicy. Po upływie tego czasu trzeba zdać polski egzamin na prawo jazdy. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Przejazd częścią dróg ekspresowych i autostrad jest płatny.

Transport kolejowy

W Polsce funkcjonuje kilka rodzajów pociągów: REGIO, INTERREGIO, TLK, EKSPRES, INTERCITY, EKSPRES INTERCITY i pociągi osobowe. Pociągi osobowe, REGIO i INTERREGIO są tańsze niż pozostałe kategorie pociągów.

Funkcjonuje kilka firm świadczących usługi przewozowe na kolei. Trzeba być uważnym przy zakupie biletów, gdyż na tych samych trasach połączenia obsługują różni przewoźnicy a bilety nie są honorowane w pociągu innej firmy.

W obrębie aglomeracji warszawskiej i trójmiejskiej funkcjonują szybkie koleje miejskie.

Transport lotniczy

Największy port lotniczy w kraju – Lotnisko Chopina –  znajduje się w Warszawie. Drugim lotniskiem obsługującym stolicę jest port w Modlinie. Inne lotniska o znaczeniu krajowym i międzynarodowym są zlokalizowane w: Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Szczecinie.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej popularne zabytki stolicy Polski to: Zamek Królewski i Plac Zamkowy, Stare Miasto i Barbakan, Nowe Miasto i jego zabytki sakralne, liczne kościoły, pałace i kamienice na Trakcie Królewskim, zabudowa Placu Teatralnego, Łazienki Królewskie, Pałac w Wilanowie, Filtry Lindleya, Pałac Kultury i Nauki, Cytadela. Warte obejrzenia są żoliborskie dzielnice: Żoliborz Dziennikarski, Oficerski i Urzędniczy. W Warszawie znajduje się zabytkowa nekropolia – Cmentarz Powązkowski. W mieście funkcjonuje wiele interesujących muzeów i galerii – m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.

Inne szczególnie ciekawe miasta to Kraków, Poznań, Wrocław, aglomeracja trójmiejska.

W Polsce znajduje się wiele regionów o dużych walorach turystyczno - krajobrazowych. Wymienić można wśród nich Bieszczady, Tatry, Bagna Biebrzańskie, Bory Tucholskie, Mazury, Góry Świętokrzyskie, Beskidy, Sudety, Jura Krakowsko – Częstochowska.

W sezonie atrakcyjnym rejonem wycieczek i urlopów jest polskie morze. Najpopularniejsze nadmorskie kurorty to Świnoujście, Sopot, Łeba, Ustka, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Jastarnia, Jurata, Krynica Morska, Hel, Władysławowo, Mielno, Karwia.

Wielu turystów odwiedza Oświęcim, gdzie mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny. Inne ciekawe miejsca to między innymi Kopalnia Soli w Wieliczce, Jaskinia Raj, Jasna Góra w Częstochowie, Zamek na Wawelu, Zamek Krzysztopór, Pieskowa Skała, Zamek w Malborku, Planetarium w Toruniu, Cmentarz żydowski w Łodzi.

Utrudnienia na drogach

śląskie
59   
podkarpackie
56   
małopolskie
44   
lubelskie
44   
mazowieckie
30   
łódzkie
29   
wielkopolskie
27   
zachodniopom.
25   
kujawsko-pom.
24   
pomorskie
21   
opolskie
20   
podlaskie
19   
lubuskie
16   
Polska

Kontynent: Europa

Kod ISO3: POL

Stolica: Warszawa

Populacja: 39 mln

Powierzchnia: 312.7 tyś km²

Język: polski

Religia rzymskokatolickie

Strefa czasowa: UTC+1 zima UTC+2 lato

Nr kierunkowy Państwa: +48

Kod tablic rejestracyjnych: PL