Mapa Rumunii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Rumunia leży w Europie południowo – wschodniej nad Morzem Czarnym. Państwa sąsiadujące to Mołdawia, Ukraina, Bułgaria, Serbia i Węgry. Stolicą Rumunii jest Bukareszt. Językiem urzędowym jest rumuński, ale poza nim używa się również węgierskiego. Waluta to rumuński lej, który dzieli się na banie. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej. Dominuje religia prawosławna.

Jak dojechać?

Podróżując samochodem z Warszawy do Bukaresztu trzeba pokonać około 1300 km. Trasa wiedzie przez wschodnią część Słowacji oraz Węgier i obejmuje odcinki płatne.

Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych między Polską a Rumunią.

LOT oferuje połączenia z warszawskiego Lotniska Chopina na lotnisko Bukareszt-Otopeni. Lot trwa 1:45 h. Rejsy obsługiwane są przez samoloty Embraer 170 i Embraer 175.

Informacje dla kierowców

Przejazd autostradami oraz drogami ekspresowymi jest płatny. Winiety można kupić na stacjach benzynowych oraz w urzędach pocztowych. Samochód mogą prowadzić tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Funkcjonuje zakaz holowania przez pojazdy prywatne. Stan dróg jest zadowalający, ale miejsca prac remontowych na drogach są często niedostatecznie oznaczone, na co trzeba uważać szczególnie po zmroku. Mandaty za wykroczenia drogowe są wysokie. Poza większymi miastami uzyskanie pomocy wykwalifikowanego mechanika w rozsądnej cenie może stanowić problem.

Transport kolejowy

Sieć kolejowa pokrywa większą część kraju (poza deltą Dunaju i obszarem wysokich Karpat). Kursuje kilka rodzajów pociągów: osobowe oznaczone literą P, przyspieszone oznaczone literą A, pospieszne oznaczone literą R oraz InterCity i EuroCity. Pociągi osobowe są bardzo wolne, zatrzymują się na wszystkich stacjach. W Rumunii nie ma komputerowego systemu obsługującego sprzedaż biletów. Wszystkie pociągi poza osobowymi wymagają rezerwacji miejsca. Kasy biletowe na dworcach oferują bilety nie wcześniej niż godzinę przed odjazdem pociągu. Bilety na pierwszą i drugą klasę kupuje się w osobnych okienkach. Bilety można również kupić w biurach rezerwacji w terminie 1-9 dni przed planowaną podróżą.

Transport lotniczy

Największym międzynarodowym lotniskiem w kraju jest położony 16 km od centrum Bukaresztu w kierunku północnym Międzynarodowy Port Lotniczy Bukareszt Otopeni im. Henri Conada, który obsługuje głównie loty tradycyjne oraz czarterowe. Drugim lotniskiem międzynarodowym obsługującym Bukareszt jest Port Lotniczy Bukareszt – Baneasa. Znajduje się on kilka kilometrów na północ od centrum stolicy Rumunii i oferuje przede wszystkim połączenia realizowane przez tanie linie lotnicze. Trzecim istotnym pod względem wielkości lotniskiem kraju jest Port Lotniczy Timisoara położony w okręgu Temesz na zachodzie Rumunii.

Atrakcje turystyczne

Rumunia jest krajem ciekawego folkloru i wielonarodowej kultury.

Chętnie odwiedzanym przez turystów regionem jest Transylwania, nazywana również Siedmiogrodem i kojarzona z legendarnym Drakulą, która jest kulturowym oraz geograficznym centrum kraju.

Warte odwiedzenia są wsie z romańskimi i gotyckimi kościołami obronnymi. Niektóre z nich -  Biertan, Calnic, Darjiu, Prejmer, Saschiz, Valea Viilor i Viscri – wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do szczególnie atrakcyjnych miast regionu należą: Braszów, Alba Iulia, Kluż, Sybin i Sigiszoara. Ostatnie z wymienionych nazywane bywa rumuńskim Carcassonne i poszczycić się może znakomicie zachowanym pięknym zespołem miejskim z epoki Średniowiecza. W mieście corocznie organizowany jest latem Festiwal Średniowieczny. Szosa Transfogaraska z licznymi „serpentynami” uważana jest za jedną z najbardziej niezwykłych tras w Europie i chętnie odwiedzana jest przez wycieczki motocyklistów.

Ciekawym przyrodniczo rejonem – zamieszkanym przez liczne gatunki dzikiego ptactwa - jest delta Dunaju, mająca status Rezerwatu Biosfery pod patronatem UNESCO.

W okresie letnim popularną destynacją turystyczną jest wybrzeże Morza Czarnego wraz z licznymi promenadami, restauracjami i obiektami hotelowymi. W sezonie zimowym miłośnicy tzw. białego szaleństwa skorzystać mogą z atrakcji oferowanych przez rumuńskie Karpaty.
W kraju funkcjonuje kilkadziesiąt uzdrowisk wykorzystujących naturalną moc wód leczniczych.

Największe miasta w Rumunii to Konstanca, Krajowa i Bukareszt. W stolicy warto odwiedzić liczne muzea i zabytkowe obiekty przeplatające się z socjalistyczną architekturą.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   




Rumunia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: ROU

Stolica: Bukareszt

Populacja: 19 mln

Powierzchnia: 238.4 tyś km²

Język: rumuński

Religia prawosławne

Strefa czasowa: UTC+2 zima UTC+3 lato

Nr kierunkowy Państwa: 40

Kod tablic rejestracyjnych: RO