mapa Francji

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Francja położona jest w Europie Zachodniej. Stolicą państwa jest Paryż. Kraj graniczy z Hiszpanią, Andorą, Monako, Włochami, Szwajcarią, Niemcami, Luksemburgiem i Belgią. Francję i Wielką Brytanię łączy tunel przebiegający pod kanałem La Manche. Obowiązującą walutą jest euro, a językiem urzędowym i używanym francuski. Największe miasta – po Paryżu – to Lyon, Marsylia, Lille, Tuluza, Bordeaux i Nicea.

Jak dojechać?

Ze wszystkich regionów Polski można dojechać do Francji autokarami rejsowymi – m.in. Orbisu czy Ecolines.

Z kilku lotnisk w Polsce kursują regularne połączenia do francuskich miast. Z Warszawy do Paryża dolecieć można LOT'em. Podróż trwa 2 h 30 minut.

Podróżując z Warszawy do Paryża samochodem pokonać musimy około 1600 km. Trasa – zależnie od wybranego wariantu prowadzi przez Niemcy lub Niemcy i Belgię i zawiera odcinki płatne.

Informacje dla kierowców

Francja ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad a drogi są w dobrym stanie. Korzystanie z autostrad oraz przejazd tunelami i mostami są płatne.

Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Honorowane są polskie polisy ubezpieczeniowe.

Transport kolejowy

We Francji kursuje kolej dużych prędkości TGV. Obsługuje ona zarówno połączenia krajowe, jak i kilka długodystansowych połączeń międzynarodowych (m.in. do Włoch i Niemiec).

Transport lotniczy

Porty obsługujące pasażerski ruch lotniczy we Francji to: Port lotniczy Paryż Charles de Gaulle, Port lotniczy Paryż Beauvais, Port lotniczy Paryż Orly oraz lotniska w Bordeaux, Lille, Grenoble, Marsylii, Tuluzie, Nantes, Saint-Tropez i Strasburgu.

Atrakcje turystyczne

W Paryżu na liście miejsc i zabytków godnych odwiedzenia bez wątpienia znaleźć się musi Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Katedra Notre Dame, Panteon, Sorbona, Conciergerie, Święta Kaplica, Wielki Pałac, Ratusz, Kościół Saint-Sulpice, Wielki Meczet, Pałac Elizejski. Stolica Francji może się również poszczycić jednym z najciekawszych i największych na świcie muzeów sztuki – Luwrem. Miłośnicy sztuki powinni również odwiedzić Centrum Pompidou mieszczące imponującą kolekcję dzieł sztuki współczesnej.

Wiele biur podróży oferuje atrakcyjne wycieczki szlakiem zamków nad największą rzeką Francji – Loarą. W jej dolinie podziwiać można blisko 300 zamków i budowli obronnych, przede wszystkim średniowiecznych i renesansowych.

W okresie letnich urlopów turyści chętnie odwiedzają Korsykę i Riwierę Francuską, czyli Lazurowe Wybrzeże.

Utrudnienia na drogach

mazowieckie
48   
śląskie
42   
małopolskie
42   
lubelskie
33   
lubuskie
30   
zachodniopom.
28   
wielkopolskie
26   
opolskie
22   
kujawsko-pom.
18   
podkarpackie
16   
pomorskie
15   
podlaskie
11   
łódzkie
7   
Francja

Kontynent: Europa

Stolica: Paryż

Populacja: 66 mln

Powierzchnia: 643.8 tyś km²

Język: francuski

Strefa czasowa: UTC+1 zima UTC+2 lato

Nr kierunkowy Państwa: 33

Kod tablic rejestracyjnych: F