mapa Węgier

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Węgry leżą w Europie Środkowej. Kraje sąsiadujące to Ukraina, Słowacja, Słowenia, Serbia, Rumunia, Chorwacja i Austria. Przez państwo przepływa jedna z największych rzek Europy – Dunaj. Węgry są członkiem Unii Europejskiej i NATO. Językiem urzędowym jest węgierski a walutą forint.

Jak dojechać?

Podróżując z Warszawy do Budapesztu samochodem trzeba pokonać – zależnie od wybranej trasy – około 700 – 880 km. Droga prowadzi przez Słowację (lub Słowację i Czechy) i obejmuje odcinki płatne.

Z Warszawy do Budapesztu kursują bezprzesiadkowe pociągi EuroCity i Tanich Linii Kolejowych. Pociągi w Polsce zatrzymują się w Sosnowcu, Katowicach i Zebrzydowicach. Podróż trwa około 10 – 12 h. Bezpośrednie połączenie z Budapesztem ma również Kraków.

Samolotem dolecimy do Budapesztu z lotniska w Modlinie i krakowskiego lotniska Balice. Wiele linii prywatnych przewoźników autobusowych oferuje połączenia z różnych miast Polski (m.in. Krakowa, Warszawy, Zakopanego) na Węgry.

Informacje dla kierowców

W przypadku pobytów o charakterze turystycznym na Węgrzech honorowane jest polski prawo jazdy. Nie ma dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi, nie wolno w ogóle spożywać napojów alkoholowych przed prowadzeniem samochodu. W przypadku stężenia powyżej 0,00 promila, policja od razu zatrzymuje prawo jazdy prowadzącego pojazd. Jeżeli podróżujemy cudzym samochodem, powinniśmy mieć przy sobie notarialne pozwolenie właściciela pojazdu wydane w języku węgierskim albo angielskim.

Transport kolejowy

Na Węgrzech kursują pociągi osobowe (személy), pospieszne (győrs), ekspresowe (Ex) oraz Intercity (IC) oraz międzynarodowe EuroCity (EC) i EuroNight (EN). Do Austrii i Niemiec kursują pociągi dużej prędkości Railjet. W obrębie Budapesztu i sąsiednich miast podróżować można koleją podmiejską HÉV. Na ternie kraju funkcjonuje kilka interesujących linii wąskotorowych.

Transport lotniczy

Największe międzynarodowe lotnisko na Węgrzech to położony około 16 km od centrum Budapesztu Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc (wcześniejsza nazwa: Budapeszt Ferihegy). Lotnisko obsługuje połączenia krajów do Europy, Azji, Ameryki Północnej i na Bliski Wschód.
Innym lotniska międzynarodowe to port lotniczy Győr-Pér, port lotniczy Debreczyn, port lotniczy Pecz-Pogány, port lotniczy Sármellék. Funkcjonują również cztery lotniska krajowe.

Atrakcje turystyczne

Stolica Węgier oferuje liczne atrakcje turystyczne, kulturalne i uzdrowiskowe. Warto odwiedzić m.in. Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim, Basztą Rybacką i kościołem Macieja, Górę Gellerta, Wielka Synagogę, Park Városliget z zamkiem, zoo i łaźniami, Bazylikę św. Stefana, wieżę widokową na Górze Jana, Aquincum, Węgierskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Historyczne Budapesztu. W mieście znajdują się liczne ciepłe źródła lecznicze, wśród których na szczególną uwagę zasługują łaźnie: Széchenyi’ego, Rudas, Gellerta, św. Łukasza.

Inne większe miasta to uzdrowiskowy Debreczyn otoczony lasami i puszczą, Eger z interesującą architekturą barkową i „Doliną Pięknej Pani” znaną z piwnic winiarskich, przemysłowo – uzdrowiskowy Miszkolc będący ośrodkiem sportu żużlowego, Pecz z wczesnochrześcijańskim cmentarzem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Segedyn znany z tradycyjnej zupy rybnej, salami i okolicznych upraw papryki.

W sezonie letnim popularną destynacją turystyczną jest Balaton, będący największym jeziorem w Europie środkowej. Ciepły klimat i szybko nagrzewająca się bogata w mikroelementy woda czynią Balaton idealnym miejscem do letniego odpoczynku, plażowania i uprawiania sportów wodnych. Na zachód od Balatonu w miejscowości Hévíz położone jest największe na świecie uzdrowiskowe jezioro termalne.

Warto odwiedzić Park Narodowy Hortobágy z chronionymi stepami trawiastymi wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Węgier znajdują się liczne zamki, klasztory i ruiny dawnych fortyfikacji. Turyści chętnie odwiedzają również malownicze miasta w zakolu Dunaju: Esztegom, Wyszechrad i Szentendre.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Węgry

Kontynent: Europa

Kod ISO3: HUN

Stolica: Budapeszt

Populacja: 10 mln

Powierzchnia: 93 tyś km²

Język: węgierski

Religia rzymskokatolickie

Strefa czasowa: UTC+1 zima UTC+2 lato

Nr kierunkowy Państwa: +36

Kod tablic rejestracyjnych: H