Mapa Paryża

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Paryż jest stolicą Francji i jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie. Położony jest w północnej części kraju. Przez miasto przepływa rzeka Sekwana.

Podział administracyjny

Paryż składa się z dwudziestu dzielnic. Oznaczone są one liczbami od I do XX. Najciekawsze turystycznie są dzielnice znajdujące się najbliżej centrum i oznaczone liczbami od I do VIII.

Na lewym brzegu Sekwany znajduje się sześc dzielnic, a na prawym czternaście.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Paryżu jest rozbudowana i działa sprawnie. W mieście funkcjonuje sieć linii metra obsługująca około 380 stacji oraz RER – regionalna sieć kolejowa oraz Transilien – kolej podmiejska. Można korzystać również z przejazdów autobusami i tramwajami. Autobusy z trzycyfrowym numerem dojeżdżają na przedmieścia a z numerem dwucyfrowym poruszają się tylko w obrębie miasta.
Kursują również autobusy wodne po Sekwanie (batobusy). Warto zdecydować się na przejazd linią turystyczną Open Tour.

Obowiązują bilety jednorazowe oraz karty umożliwiające podróżowanie komunikacją miejską przez jeden bądź kilka dni (Paris Visite Pass) oraz karty na tydzień lub miesiąc (Carte Orange).

Kolej i dworce

W centrum Paryża, który jest dużym węzłem komunikacji kolejowej,  znajduje się sześć dworców kolejowych: Gare de Nord, Gare de I'Est, Gare Montparanesse, Gare d'Austerlitz, Gare de Lyon,  Gare Saint-Lazare. Każdy z wymienionych dworców poza „zwykłą” kolejną obsługuje linie kolei dużych prędkości TGV.

Około 20 minut jazdy metrem od centrum miasta znajduje się nowoczesny dworzec autobusowy Gallieni, jeden z największych dworców autobusowych w Eurpie.

Informacje dla kierowców

Zwiedzając Paryż lepiej zdecydować się na podróżowanie komunikacją miejską, gdyż jazda samochodem może być mało komfortowa ze względu na duże korki i problemy z parkowaniem.

W mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz do 70 km/h na drogach szybkiego ruchu wzdłuż Sekwany.

W większości miejsc parkowanie jest płatne. Opłaty dokonuje się w parkomatach za pomocą bilonu lub kart magnetycznych, które można kupić w kioskach. W dni świąteczne i w niedziele oraz w godzinach od 19 do 9 parkowanie jest nieodpłatne.

Transport lotniczy

W mieście znajdują się trzy lotniska Najważniejsze z nich to położony około 30 km w kierunku północno – wschodnim od centrum Paryża port lotniczy Paryż – Rossy – Charles de Gaulles. Jest to jedno z największych lotnisk na świecie i obsługuje loty międzynarodowe do wielu lokalizacji na kilku kontynentach.

Port lotniczy Paryż – Orly położony jest około 15 km na południe od centrum miasta. Realizuje przede wszystkim połączenia do państw Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Lotnisko Paryż – Beauvais Tillé znajduje się około 80 km na północ od centrum miasta i obsługuje głownie połączenia tanich linii lotniczych.

Atrakcje turystyczne

Paryż jest miastem bogatym w ciekawe zabytki architektury. Na szczególną uwagę zasługuje znana jako symbol miasta Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Pałac Elizejski, Ratusz, Palais Royal oraz liczne budynki sakralne: gotycka Katedra Notre – Dame, Kościół Saint-Germain-des-Pres,  Kościół Saint-Sulpice, Bazylika Sacre Coeur, Kościół de la Madeleine i neomauretański Wielki Meczet.

W mieście znajduje się około 150 muzeów i blisko 400 galerii sztuki. Najpopularniejszym paryskim , a jednocześnie jednym z najbardziej znanych na świecie, muzeów jest Luwr, w którego zbiorach podziwiać można dzieła takie jak Wenus z Milo, Mona Lisa czy Wesele w Kanie Galilejskiej.

Warto odwiedzić słynny paryski cmentarz Pere – Lachaise, na którym pochowanych jest wiele sławnych osób, w tym Polacy: Fryderyk Chopin, Jarosław Dąbrowski, Józef Wysocki, Klementyna Hoffmanowa i inni. Drugim ciekawym cmentarzem jest Montmare z grobem Juliusza Słowackiego.

Turyści chętnie odwiedzają historyczną dzielnicę Montmare, gdzie tworzyli między innymi Fryderyk Chopin, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Franciszek Liszt, Vincent van Gogh. Wielbiciele  kawiarni zwiedzając Paryż uwzględnić powinni w swoich planach wizytę w dzielnicy Saint-Germain-des-Pres, a miłośnicy luksusowych zakupów ulicę handlową Rue de Rivioli.

Odpocząć od gwaru wielkiego miasta można w malowniczych parkach: Lasku Bulońskim, Ogrodzie Luksemburskim, Ogrodach Tuileries i Lasku Vincennes. Na wschodnich przedmieściach Paryża znajdują się parki rozrywki Disneyland oraz Walt Disney Studios.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Paryż

Kraj: Francja

Populacja: 2 mln

Region: Île-de-France

Powierzchnia: 105 km²

Tablice rejestracyjne: 75

Nr kierunkowy: +331

Kod pocztowy: 75001-75020