Mapa Chorwacji
Informacje ogólne
Chorwacja leży nad morzem Adriatyckim w południowej części Europy. Graniczy ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną. Językiem urzędowym i powszechnie używanym jest chorwacki. Waluta to kuna, która dzieli się na 100 lipów. Dominuje religia rzymskokatolicka. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb. Inne duże miasta to Split, Rijeka, Zadar, Osijek, Slavonski Brod i Pula. Z kilku miast Polski w sezonie turystycznym kursują autobusy rejsowe prywatnych przewoźników.
Jak dojechać?
Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych między Polską a Chorwacją. Podróżując z Warszawy można dojechać do Zagrzebia z przesiadką w Wiedniu. W Polsce pociąg zatrzymuje się w Sosnowcu, Katowicach i Zebrzydowicach. Cała podróż trwa 16h.
Jadąc samochodem z Warszawy do Zagrzebia pokonać trzeba około 1100 km. Trasa obejmuje odcinki płatne i prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Czechy, Słowację i Węgry.
Informacje dla kierowców
Chorwackie drogi mają dobry standard. Autostrady na Chorwacji są płatne. Opłat można dokonywać w kunach albo w euro. Płatny jest również przejazd przez niektóre tunele i mosty. Wymagane dokumenty to dowód rejestracyjny, prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Na Chorwacji honorowane jest polskie prawo jazdy. Nie ma obowiązku posiadania Zielonej Karty. Nie można prowadzić pojazdu po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu. Za prowadzenie po alkoholu grożą wysokie kary.
Transport kolejowy
Standard pociągów chorwackich porównywalny jest do polskiej kolei. Kursuje kilka rodzajów pociągów: osobowe (putnički vlak), pospieszne (brzi vlak) oraz intercity. Chorwacka sieć kolejowa nie jest rozbudowana a poruszanie się koleją jest mało popularne. Szybszą formą podróżowania jest autobus. Nie do wszystkich miast dociera kolej, przykładem może być Dubrownik.
Transport lotniczy
Największy port lotniczy Chorwacji zlokalizowany jest kilkanaście kilometrów na południowy wschód od stolicy. Inne porty o znaczeniu międzynarodowym to lotniska: Split, Dubrownik i Pula.
Atrakcje turystyczne
Jednym z najatrakcyjniejszych regionów kraju jest wybrzeże Morza Adriatyckiego. Klimat, ciekawe zabytki i bliskość gór sprzyjają rozwojowi turystyki. Wybrzeże chętnie odwiedzają miłośnicy żeglarstwa i nurkowania. Chorwacja słynie również z ogromnej liczby malowniczych wysp i wysepek.
Warto odwiedzić Dalmację, w obszarze której znajduje się Dubrownik, Split i Zadar. Stare Miasto w Dubrowniku wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście odbywa się jeden z największych festiwali w Europie – Letni Festiwal w Dubrowniku. Split znany jest przede wszystkim z pałacu cesarza Dioklecjana.
Warty odwiedzenia jest Półwysep Istria, obfitujący w urokliwe plaże i tereny zielone oraz miasta zwane miastami-muzeami, takie jak Pule, Porec i Rovinj.
Najpopularniejsze zabytki stolicy to Sabor, Kamienna Brama, Katedra Wniebowięcia Najswiętszej Maryji Panny, Kościół Świętego Marka, Kościół Swiętej Katarzyny, Wieża Lotrščak.
Godne polecenie dla miłośników przyrody jest odwiedzenie chorwackich parków narodowych. W kraju jest ich osiem: Wysp Briońskich, Kornati, Krka, Mljet, Paklenica, Jezior Plitwickich, Risnjak, Welebitu Północnego. Park Narodowy Jezior Plitwickich wpisany jest na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Obejmuje kilkanaście malowniczych jezior, które połączone są wodospadami.