Mapa Poznania

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Poznań jest siedzibą władz województwa wielkopolskiego. Położony jest na Pojezierzu Wielkopolskim w zachodniej części kraju. Przez miasto przepływa rzeka Warta, funkcjonują trzy mosty kolejowe i sześć drogowych.

Podział administracyjny

Przez wiele lat funkcjonował podział Poznania na dzielnice: Stare Miasto, Nowe Miasto, Jeżyce, Wilda i Grunwald. W 1990 r. został on zniesiony. Aktualnie miasto podzielone jest na kilkadziesiąt osiedli.

Komunikacja miejska

W ramach komunikacji miejskiej korzystać można z linii autobusowych oraz tramwajowych – dziennych i nocnych. Kupić można bilety czasowe i przystankowe. Ze względu na specyficzny system obowiązywania biletów warto przeczytać szczegółowe informacje na stronie internetowej poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego.

Poza kioskami i niektórymi sklepami bilety kupić można w biletomatach stacjonarnych, w biletomatach znajdujących się w części pojazdów oraz u kierowców autobusów pospiesznych, nocnych i podmiejskich.

Kolej i dworce

Dworzec Główny PKP położony jest w centrum miasta przy ul. Dworcowej. Stosunkowo blisko – przy ul. Matyi – znajduje się Dworzec Autobusowy. Przez Poznań przebiega międzynarodowa linia kolejowa E20 Kunowice – Poznań – Warszawa – Terespol. Stacje osobowe – obok Poznania Głównego to – Poznań Starołęka, Poznań Garbary, Poznań Górczyn, Poznań Wschód, Poznań Dębiec, Poznań Dębina, Poznań Krzesiny, Poznań Antoninek, Poznań Poznań Junikowo, Poznań Wola , Poznań Strzeszyn.

Informacje dla kierowców

W mieście funkcjonuje strefa płatnego parkowania, w ramach której wydzielono trzy strefy cenowe – A (najdroższa), B i C (najtańsza). Opłaty obowiązującą w dni powszednie w godzinach 8 – 18 oraz w soboty w godzinach 8 – 14.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą liczyć się z korkami na wielu skrzyżowaniach w centrum miasta. Najtrudniejszy jest przejazd w godzinach popołudniowych ul. Dąbrowskiego (na odcinku Szpitalna – Roosvelta oraz Prusa - Żeromskiego), ul. św. Wawrzyńca (na odcinku Polska – Żeromskiego), ul. Hetmańska (na odcinku Kolejowa – Reymonta), ul. Garbary (na odcinku Małe Garbary – Królowej Jadwigi), ul. Warszawska (na odcinku Bnińska – Podwale) oraz al. Niepodległości (na odcinku Fredry – Królowej Jadwigi).

Transport lotniczy

Około 8 km na zachód od centrum miasta zlokalizowany jest Port Lotniczy Poznań – Ławica im. Henryka Wieniawskiego. Lotnisko obsługuje zarówno tradycyjne jak i tzw. tanie linie lotnicze. Skorzystać można z lotów międzynarodowych oraz krajowych - do Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Szczecina i Katowic.

Atrakcje turystyczne

Warto odwiedzić Stare Miasto wraz z Ratuszem na Starym Rynku, Kościołem Franciszkanów, Kościołem Katarzynek, Muzeum Powstania Wielkopolskiego w budynku Odwachu i Bazyliką farną. Na Górze Zamkowej nad Starówką znajduje się Zamek Królewski.

Turystów przyciąga także Ostrów Tumski wraz ze znanym Mostem Biskupa Jordana, na którym zakochani przyczepiają kłódki.

Miłośnicy wypoczynku odwiedzić mogą Rezerwat Przyrody Morasko lub Jezioro Maltańskie, zwane potocznie przez Poznaniaków Maltą.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   




Poznań

Kraj: Polska

Populacja: 554 tyś

Powierzchnia: 262 km²

Tablice rejestracyjne: PO

Nr kierunkowy: (+48) 61

Kod pocztowy: 60-001 do 61-890