mapa Madrytu

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Madryt jest stolicą Hiszpanii. Położony jest na Wyżynie Kastylijskiej w centralnej części kraju nad niewielką rzeka Manzanares. Miasto uznawane jest za jedno z najbardziej zielonych stolic świata.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 21 dzielnic. Każda z dzielnic składa się z kilku obwodów. Największą dzielnicą jest obejmująca północną część miasta Fuencarral-El Pardo.

Komunikacja miejska

W Madrycie funkcjonuje rozbudowana sieć metra, w ramach której poruszać się można kilkunastoma liniami między ponad trzystoma stacjami. Metro umożliwia szybkie i bezproblemowe dotarcie do większości miejsc w mieście. Mianem Metro Ligero (co dosłownie znaczy: lekkie metro) określane są tramwaje. Kursują również autobusy miejskie i podmiejskie oraz pociągi.

Komunikacja miejska w Madrycie działa sprawnie i jest wygodniejsza niż poruszanie się samochodem, które w zatłoczonym mieście może sprawiać problemy. Kupić można bilety jednorazowe lub kilkurazowe. Należy zwrócić uwagę, w jakiej strefie znajduje się miejsce, do którego chcemy dojechać.

Nad miastem kursuje kolejka linowa (teleferico).

Kolej i dworce

Największym dworcem kolejowym w mieście jest Madryt Atocha, który obsługuje przede wszystkim połączenia do zachodniej, wschodniej i południowej Hiszpanii. Drugim ważnym dworcem jest Madryt Chemartin znajdujący się w północnej części miasta i obsługujący głównie ruch w kierunku północnym. W mieście funkcjonuje również kilkanaście mniejszych przystanków i stacji kolejowych.

Poza normalnymi pociągami (podmiejskimi, regionalnymi i międzynarodowymi) w Hiszpanii kursuje kolej dużych prędkości AVE, która rozwija prędkość ponad 300 km/h.

Informacje dla kierowców

Bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsce a ceny parkowania są wysokie, dlatego wygodniej jest korzystać z transportu miejskiego. Istnieją dwie strefy parkowania: zielona i niebieska. Strefa zielona zarezerwowana jest dla mieszkańców, jest dwukrotnie droższa od niebieskiej i w określonych godzinach nie można w niej parkować. Dobrym wyjściem jest parkowanie poza centrum i poruszanie się metrem (np. parking w okolicy Metra Atocha, linia błękitna L1, parking w okolicy metra Chamartin, linia niebieska L10). Istnieją parkingi podziemne, na których ceny są podobne jak w płatnych strefach parkowania.

Samochody na obcych rejestracjach są często sprawdzane przez policję.

Ze względu na bogate nocne życie częste są w Madrycie korki w godzinach nocnych oraz nad ranem.

Transport lotniczy

Niecałe 15 km w kierunku północno – wschodnim od centrum Madrytu położony jest port lotniczy Madryt Barajas. Lotnisko obsługuje loty krajowe i międzynarodowe do państw kilku kontynentów. Jest dobrze skomunikowane z centrum miasta. Można na nie dotrzeć m.in. Metrem. Lotniska o mniejszym znaczeniu to Madrid Torrejon i Madrid Cuatro Vientos.

Atrakcje turystyczne

W centrum Madrytu znajduje się słynny plac Brama Słońca (Puerta del Sol). Z zabytków warto odwiedzić ogromny Pałac Królewski i otaczający go ogród, starożytną świątynię Templo de Debod przeniesioną z Egiptu, Klasztor de las Descalzas Reales, Kościół Iglesia de San Nicolás de los Servitas, Kościół i Klasztor św. Hieronima, Katedrę de Santa María la Real de la Almudena,  fontannę Fuente de Cibeles.

Najważniejsze muzea i galerie to Muzeum Narodowe, Muzeum Prado, galeria sztuki Muzeum Thyssen-Bornemisza (ze zbiorami dzieł artystów takich jak Rubens, Van Gogh, Picasso), Centrum Sztuki Królowej Zofii, Muzeum Nauk Przyrodniczych, Muzeum Antropologiczne, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Ferdynanda, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Wojska, Muzeum Sztuki Zdobniczej.

W niedzielę i dni świąteczne można odwiedzić El Rastro w dzielnicy La Latina. Jest to jeden z najbardziej popularnych i najstarszych pchlich targów w Hiszpanii.

Stolica Hiszpanii znana jest z bogatego życia nocnego. Wiele lokali otwartych jest do samego rana.

W mieście znajduje się kilkadziesiąt parków i ogrodów. Na szczególną uwagę zasługują Królewski Ogród Botaniczny podzielony na różne strefy klimatyczne, ogrody pałacowe Campo del Moro i Sabatini, Park Retiro i rozległy obszar rekreacyjny Casa de Campo. W Madrycie znajduje się jedna z największych na świecie aren kontrowersyjnej corridy.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Madryt

Kraj: Hiszpania

Populacja: 3 mln

Region: Madryt

Powierzchnia: 607 km²

Nr kierunkowy: 0034 1

Kod pocztowy: 28001-28080