mapa Holandii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Holandia położona jest w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym. Stolicą konstytucyjną państwa jest Amsterdam, a administracyjną Haga. Językami urzędowymi są niderlandzki i fryzyjski.
 Większość Holendrów zna dobrze język angielski, dlatego porozumiewanie się po angielsku nie powinno przysporzyć turystom żadnych problemów. Waluta to euro.

Jak dojechać?

Z Warszawy do Amsterdamu kursuje nocny pociąg Jan Kiepura. Podróż trwa 15 godzin. W Polsce pociąg zatrzymuje się w Kutnie, Poznaniu i Rzepinie a w Niemczech m.in. we Frankfurcie, Berlinie i Dortmundzie.

Polskę i Holandię łączy również wiele połączeń autokarowych prywatnych przewoźników.

Z warszawskiego lotniska Chopina można dolecieć do Amsterdamu liniami LOT. Podróż trwa niewiele ponad dwie godziny. Z katowickiego lotniska Pyrzowice kursują do Eindhoven samoloty tanich linii lotniczych WizzAir.

Podróżując samochodem pomiędzy Warszawą a Amsterdamem należy pokonać – zależnie od wybranej trasy – około 1200 – 1300 km. Wszystkie trasy wiodą przez Niemcy i obejmują płatne odcinki autostrad.

Informacje dla kierowców

Holandia pochwalić się może rozbudowaną siecią dróg utrzymanych w bardzo dobrym stanie i bardzo czytelnie oznakowanych. Autostrady krajowe oznaczone są czerwoną literą A a międzynarodowe zieloną literą E. Przejazd autostradami jest bezpłatny. Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Parkowanie w większości miast jest płatne. Na obrzeżach wielu miast znajdują się parkingi, na których można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Transport kolejowy

Sieć linii kolejowych łączy wszystkie miasta Holandii. Podróżowanie pociągiem jest szybkie i bezpieczne. Pociągi kursują z dużą częstotliwością. Można skorzystać z przejazdu pociągami osobowymi (Stoptreinen), pospiesznymi (Sneltreinen) oraz Intercity.

Pociągi nie są objęte obowiązkową rezerwacją miejsc. Wyjątkiem są połączenia pociągami Thalys, które kursują pomiędzy Paryżem a Amsterdamem.

Podróż z Amsterdamu do Hagi trwa około 45 minut.

Transport lotniczy

Najważniejsze lotniska Holandii to Amsterdam Schipol,  Eindhiven i Rotterdam. Schipol jest jednym z największych lotnisk w Europie.

Atrakcje turystyczne

Holandia znana jest z pięknych ogrodów, parków i hodowli kwiatów. Warto odwiedzić wiosenny ogród Keukenhof, w którym rośnie kilka milionów tulipanów, hiacyntów i żonkili. W kraju odbywają się również barwne parady kwiatów.

Osoby spragnione odpoczynku i kontaktu z naturą powinny odwiedzić północną Holandię – m.in. Fryzję oferującą doskonałe warunki uprawienia sportów wodnych i prowincję Drenthe znaną z Noorder Dierenpark Zoo, gdzie znajduje się unikalny park motyli tropikalnych.

Miasta Holandii zapewniają turystom wiele atrakcji. Amsterdam jest jedną z najchętniej i najliczniej odwiedzanych stolic europejskich. Najważniejsze zabytki to Plac Dam z Pałacem Królewskim, most Magere Brug, kościoły: Nieuwe Kerk, Oude Kerk, Westerkerk, Zuiderkerk, Sint-Nicolaaskerk; sala koncertowa Concertgebouw, neogotycki budynek Dworca Centralnego, wieże Munttoren i Montelbaanstoren. Miasto znane jest również z dużej liczby malowniczych kanałów, po których kursują turystyczne statki rejsowe.

Będąc w Holandii warto odwiedzić również Hagę, bogatą w liczne muzea i pałace. Ciekawym miejscem jest park miniatur Madurodam oraz dzielnica Scheveningen, która ma charakter nadmorskiego kurortu.

Inne atrakcyjne turystycznie miasta to Rotterdam, Utrecht, Maastricht.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   




Holandia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: NLD

Stolica: Amsterdam

Populacja: 17 mln

Powierzchnia: 41.5 tyś km²

Język: niderlandzki

Religia rzymskokatolicka

Strefa czasowa: UTC +1 zima UTC +2 lato

Nr kierunkowy Państwa: 31

Kod tablic rejestracyjnych: NL