mapa Holandii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Holandia położona jest w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym. Stolicą konstytucyjną państwa jest Amsterdam, a administracyjną Haga. Językami urzędowymi są niderlandzki i fryzyjski.
 Większość Holendrów zna dobrze język angielski, dlatego porozumiewanie się po angielsku nie powinno przysporzyć turystom żadnych problemów. Waluta to euro.

Jak dojechać?

Z Warszawy do Amsterdamu kursuje nocny pociąg Jan Kiepura. Podróż trwa 15 godzin. W Polsce pociąg zatrzymuje się w Kutnie, Poznaniu i Rzepinie a w Niemczech m.in. we Frankfurcie, Berlinie i Dortmundzie.

Polskę i Holandię łączy również wiele połączeń autokarowych prywatnych przewoźników.

Z warszawskiego lotniska Chopina można dolecieć do Amsterdamu liniami LOT. Podróż trwa niewiele ponad dwie godziny. Z katowickiego lotniska Pyrzowice kursują do Eindhoven samoloty tanich linii lotniczych WizzAir.

Podróżując samochodem pomiędzy Warszawą a Amsterdamem należy pokonać – zależnie od wybranej trasy – około 1200 – 1300 km. Wszystkie trasy wiodą przez Niemcy i obejmują płatne odcinki autostrad.

Informacje dla kierowców

Holandia pochwalić się może rozbudowaną siecią dróg utrzymanych w bardzo dobrym stanie i bardzo czytelnie oznakowanych. Autostrady krajowe oznaczone są czerwoną literą A a międzynarodowe zieloną literą E. Przejazd autostradami jest bezpłatny. Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Parkowanie w większości miast jest płatne. Na obrzeżach wielu miast znajdują się parkingi, na których można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Transport kolejowy

Sieć linii kolejowych łączy wszystkie miasta Holandii. Podróżowanie pociągiem jest szybkie i bezpieczne. Pociągi kursują z dużą częstotliwością. Można skorzystać z przejazdu pociągami osobowymi (Stoptreinen), pospiesznymi (Sneltreinen) oraz Intercity.

Pociągi nie są objęte obowiązkową rezerwacją miejsc. Wyjątkiem są połączenia pociągami Thalys, które kursują pomiędzy Paryżem a Amsterdamem.

Podróż z Amsterdamu do Hagi trwa około 45 minut.

Transport lotniczy

Najważniejsze lotniska Holandii to Amsterdam Schipol,  Eindhiven i Rotterdam. Schipol jest jednym z największych lotnisk w Europie.

Atrakcje turystyczne

Holandia znana jest z pięknych ogrodów, parków i hodowli kwiatów. Warto odwiedzić wiosenny ogród Keukenhof, w którym rośnie kilka milionów tulipanów, hiacyntów i żonkili. W kraju odbywają się również barwne parady kwiatów.

Osoby spragnione odpoczynku i kontaktu z naturą powinny odwiedzić północną Holandię – m.in. Fryzję oferującą doskonałe warunki uprawienia sportów wodnych i prowincję Drenthe znaną z Noorder Dierenpark Zoo, gdzie znajduje się unikalny park motyli tropikalnych.

Miasta Holandii zapewniają turystom wiele atrakcji. Amsterdam jest jedną z najchętniej i najliczniej odwiedzanych stolic europejskich. Najważniejsze zabytki to Plac Dam z Pałacem Królewskim, most Magere Brug, kościoły: Nieuwe Kerk, Oude Kerk, Westerkerk, Zuiderkerk, Sint-Nicolaaskerk; sala koncertowa Concertgebouw, neogotycki budynek Dworca Centralnego, wieże Munttoren i Montelbaanstoren. Miasto znane jest również z dużej liczby malowniczych kanałów, po których kursują turystyczne statki rejsowe.

Będąc w Holandii warto odwiedzić również Hagę, bogatą w liczne muzea i pałace. Ciekawym miejscem jest park miniatur Madurodam oraz dzielnica Scheveningen, która ma charakter nadmorskiego kurortu.

Inne atrakcyjne turystycznie miasta to Rotterdam, Utrecht, Maastricht.

Utrudnienia na drogach

mazowieckie
24   
lubelskie
23   
kujawsko-pom.
18   
zachodniopom.
18   
śląskie
16   
podkarpackie
16   
łódzkie
14   
małopolskie
14   
lubuskie
11   
podlaskie
6   
opolskie
6   
pomorskie
4   
Holandia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: NLD

Stolica: Amsterdam

Populacja: 17 mln

Powierzchnia: 41.5 tyś km²

Język: niderlandzki

Religia rzymskokatolicka

Strefa czasowa: UTC +1 zima UTC +2 lato

Nr kierunkowy Państwa: 31

Kod tablic rejestracyjnych: NL