Mapa Monachium

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Monachium leży w południowej części Niemiec. Jest stolicą Bawarii. Przez miasto przepływa rzeka Izara. Monachium znane jest z jednych z największych targów wystawienniczych na świecie.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 25 dzielnic.

Komunikacja miejska

W Monachium bardzo sprawnie funkcjonuje rozbudowana komunikacja miejska. Można korzystać z połączeń autobusowych i tramwajowych oraz metra (U-Bahn) i szybkiej kolejki podmiejskiej (S-Bahn). Na wszystkie środki transportu obowiązują takie same bilety. Można je kupić w automacie. W przypadku zakupu biletu dla dwóch osób lub grupy podróżny może skorzystać ze zniżki.

Kolej i dworce

Dworzec Główny kolejowy (Műnchen Hauptbanhof) jest jedną z największych stacji w kraju i znajduje się w centrum miasta. Poza nim w Monachium znajduje się jeszcze 13 przystanków kolejowych. Niektóre z nich funkcjonują obok stacji metra, należą do nich: Műnchen-Giesing, Műnchen Harras, Műnchen Karlsplatz, Műnchen Marienplatz oraz Műnchen Ost.

Informacje dla kierowców

Monachium uznawane jest za najbardziej zakorkowane niemieckie miasto. W godzinach szczytu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Sytuacja z parkowaniem samochodu na ulicach Monachium jest skomplikowana. Istnieje ponad 60 rożnych obszarów, gdzie parkowanie jest ograniczone – np. można parkować w określonych godzinach lub maksymalnie przez 2 godziny. W ścisłym obrębie Starego Miasta miejsca do parkowania oznaczone są na niebiesko (tzw. Blaue Zone – Niebieska Strefa).

Transport lotniczy

Około 30 km na północny wschód od centrum miasta położony jest Port Lotniczy im. Franza Josefa Straussa. Jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Obsługuje loty międzynarodowe do innych krajów europejskich, Azji i Ameryki Północnej oraz loty krajowe na 20 niemieckich lotnisk docelowych.

Atrakcje turystyczne

Jednym z najpopularniejszych zabytków Monachium jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Poza katedrą na monachijskim Starym Mieście znajduje się jeszcze kilka gotyckich, barokowych i renesansowych obiektów sakralnych.

W mieście odbywa się znany piwny festiwal Oktoberfest, na który przyjeżdżają miłośnicy złotego trunku z całego świata. Warto odwiedzić Starą Pinakotekę, która jest jedną z najbardziej znanych i największych galerii w Europie i posiada w swoich zbiorach m.in. obrazy Rubensa i unikalne dzieła szkoły niemieckiej i flamandzkiej. W galerii Nowa Pinakoteka obejrzeć można m.in. duże zbiory dzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu francuskiego. W Monachium mieści się również Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum) z ekspozycją z zakresu różnych dziedzin nauki, techniki i przemysłu.

W mieście znajduje się dużo zadbanych terenów zielonych, w tym położony wzdłuż Izary park Ogród Angielski.

Około 120 km od Monachium, w pobliżu granicy z Austrią, znajduje się sławny zamek Neuschwanstain.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Monachium

Kraj: Niemcy

Populacja: 1 mln

Powierzchnia: 310 km²

Tablice rejestracyjne: M

Nr kierunkowy: 89

Kod pocztowy: 80331–81929