Mapa Monachium

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Monachium leży w południowej części Niemiec. Jest stolicą Bawarii. Przez miasto przepływa rzeka Izara. Monachium znane jest z jednych z największych targów wystawienniczych na świecie.

Podział administracyjny

Miasto podzielone jest na 25 dzielnic.

Komunikacja miejska

W Monachium bardzo sprawnie funkcjonuje rozbudowana komunikacja miejska. Można korzystać z połączeń autobusowych i tramwajowych oraz metra (U-Bahn) i szybkiej kolejki podmiejskiej (S-Bahn). Na wszystkie środki transportu obowiązują takie same bilety. Można je kupić w automacie. W przypadku zakupu biletu dla dwóch osób lub grupy podróżny może skorzystać ze zniżki.

Kolej i dworce

Dworzec Główny kolejowy (Műnchen Hauptbanhof) jest jedną z największych stacji w kraju i znajduje się w centrum miasta. Poza nim w Monachium znajduje się jeszcze 13 przystanków kolejowych. Niektóre z nich funkcjonują obok stacji metra, należą do nich: Műnchen-Giesing, Műnchen Harras, Műnchen Karlsplatz, Műnchen Marienplatz oraz Műnchen Ost.

Informacje dla kierowców

Monachium uznawane jest za najbardziej zakorkowane niemieckie miasto. W godzinach szczytu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Sytuacja z parkowaniem samochodu na ulicach Monachium jest skomplikowana. Istnieje ponad 60 rożnych obszarów, gdzie parkowanie jest ograniczone – np. można parkować w określonych godzinach lub maksymalnie przez 2 godziny. W ścisłym obrębie Starego Miasta miejsca do parkowania oznaczone są na niebiesko (tzw. Blaue Zone – Niebieska Strefa).

Transport lotniczy

Około 30 km na północny wschód od centrum miasta położony jest Port Lotniczy im. Franza Josefa Straussa. Jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. Obsługuje loty międzynarodowe do innych krajów europejskich, Azji i Ameryki Północnej oraz loty krajowe na 20 niemieckich lotnisk docelowych.

Atrakcje turystyczne

Jednym z najpopularniejszych zabytków Monachium jest gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Poza katedrą na monachijskim Starym Mieście znajduje się jeszcze kilka gotyckich, barokowych i renesansowych obiektów sakralnych.

W mieście odbywa się znany piwny festiwal Oktoberfest, na który przyjeżdżają miłośnicy złotego trunku z całego świata. Warto odwiedzić Starą Pinakotekę, która jest jedną z najbardziej znanych i największych galerii w Europie i posiada w swoich zbiorach m.in. obrazy Rubensa i unikalne dzieła szkoły niemieckiej i flamandzkiej. W galerii Nowa Pinakoteka obejrzeć można m.in. duże zbiory dzieł impresjonizmu i postimpresjonizmu francuskiego. W Monachium mieści się również Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum) z ekspozycją z zakresu różnych dziedzin nauki, techniki i przemysłu.

W mieście znajduje się dużo zadbanych terenów zielonych, w tym położony wzdłuż Izary park Ogród Angielski.

Około 120 km od Monachium, w pobliżu granicy z Austrią, znajduje się sławny zamek Neuschwanstain.

Utrudnienia na drogach

lubelskie
29   
podkarpackie
29   
śląskie
22   
wielkopolskie
21   
zachodniopom.
16   
lubuskie
15   
łódzkie
14   
mazowieckie
14   
podlaskie
14   
małopolskie
13   
pomorskie
10   
kujawsko-pom.
10   
opolskie
5   
Monachium

Kraj: Niemcy

Populacja: 1 mln

Powierzchnia: 310 km²

Tablice rejestracyjne: M

Nr kierunkowy: 89

Kod pocztowy: 80331–81929