Mapa Szkocji

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Szkocja niegdyś była niezależnym królestwem, natomiast dziś stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szkocja dzieli się na 32 hrabstwa (Council Areas of Scotland), z czego 29 położonych jest na stałym lądzie, natomiast 3 znajdują się na wyspach. Stolicą i najważniejszym miastem Szkocji jest Edynburg.

Dojazd z Polski

Kierowcy wybierający się własnym samochodem do Szkocji muszą posiadać ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. Na terenie Szkocji, podobnie jak na całym obszarze Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Z Polski do Szkocji najszybciej dotrzemy kierując się autostradami przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję do Calais i następnie przeprawiając się promem do Dover. Z Dover należy wybrać autostradę na Edynburg. Podróż do Szkocji z Dover powinna zająć około ośmiu godzin.

Z Polski do Szkocji najszybciej i najwygodniej jest dostać się samolotem. Na terenie Szkocji znajduje się pięć międzynarodowych lotnisk zlokalizowanych w Aberdeen, Edynburgu, Glasgow oraz Inverness. Kierunek ten obsługują niskobudżetowe linie lotnicze easyJet (m.in. loty do Edynburga z Krakowa i Warszawy), Ryanair (loty do Edynburga z Gdańska, Łodzi, Poznania, Krakowa) oraz Wizzair (m.in. loty do Glasgow z Krakowa, Poznania, Warszawy). Podróż samolotem jest też najtańsza - ceny biletów lotniczych w promocji zaczynają się już od kilkudziesięciu PLN.

Do Szkocji możemy również dotrzeć autokarem, jednak podróż będzie zdecydowanie dłuższa (około 36 godzin), droższa (ceny biletów od około 600 PLN)  i bardziej męcząca. Trasę tę obsługują m.in. linia autokarowa Polonia.

Informacje dla kierowców

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,02%. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych.

Akceptowane jest polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC.

Droga są bezpłatne i dobrej jakości.

Komunikacja kolejowa

Turyści zwiedzający Szkocję mogą skorzystać z dobrze rozwiniętej sieci kolejowej, która dociera zarówno do głównych miast, jak i mniejszych miejscowości. Bilety na przejazd linią Scotrail można zakupić na dworcu, bezpośrednio w pociągu, a także przez internet. Tańszą formą podróżowania po Szkocji są przejazdy autobusem. Lokalne linie Scottish Citylink oraz ogólnokrajowe National Express zapewniają transport do wszystkich ważniejszych miejscowości. Warto jest zakupić karnet Tourist Trail Pass, który pozwoli na korzystanie z nieograniczonej liczby przejazdów tymi liniami przez określony czasu.

Atrakcje turystyczne

Szkocja słynie z tajemniczych zamków i malowniczych, zielonych wzgórz.

Do jednych z największych  atrakcji turystycznych Szkocji z pewnością zalicza się położone w dolinie Great Glen jezioro Loch Ness, w którym miał mieszkać słynny potwór. Górzysta wyspa Skye zachwyca urokiem klifowych wybrzeży oraz nietypowymi skalnymi formami.

Stolica Szkocji, Edynburg, przyciąga turystów przepięknym starym miastem oraz licznymi zamkami. Edynburg warto odwiedzić na przełomie sierpnia i września, kiedy odbywa się tam znany na całym świecie festiwal teatralny. Pomiędzy Edynburgiem a Glasgow znajduje się miejscowość Stirling, gdzie koniecznie należy zobaczyć zamek Stuartów oraz wybrać się na 80 metrową wieżę Wallace Monument, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę.

Będąc w Szkocji koniecznie należy odwiedzić położoną nad Oceanem Atlantyckim, otoczoną wydmami i skałami Sandwood Bay, określaną mianem jednej z najpiękniejszych plaż Wielkiej Brytanii.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Szkocja

Kontynent: Europa

Kod ISO3: GB

Stolica: Edynburg

Populacja: 5 mln

Powierzchnia: 78.4 tyś km²

Język: Angielski

Religia Anglikanizm

Strefa czasowa: GMT (UTC0)

Nr kierunkowy Państwa: 44

Kod tablic rejestracyjnych: GB