Mapa Walii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Walia jest  zachodnią częścią  Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Walia składa się z 22 jednostek administracyjnych: 9 hrabstw, 10 hrabstw miejskich oraz 3 miast. Położona jest nad Morzami: Celtyckim i Irlandzkim. Stolicą jest Cardiff, leżące na południu Walii.

Dojazd z Polski

Z Polski do Walii najszybciej dotrzemy kierując się autostradami przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję do Calais i następnie przeprawiając się promem do Dover. Z Dover należy kierować się  Londyn, a następnie  wybrać autostradę na Cardiff. Podróż do Walii z Polski powinna zająć około 20 godzin.

Zdecydowanie najszybszym sposobem na dotarcie z Polski do Walii jest lot samolotem. Do Cardiff z Polski latają linie KLM, LOT oraz Air Lingus. Ceny biletów są znacznie wyższe niż do innych miast Wielkiej Brytanii. W promocji bilet możemy nabyć za  kilkaset PLN, jednak ceny regularne wynoszą około 1300- 2000 PLN. Dlatego też korzystniej jest dostać się niskobudżetowymi liniami lotniczymi do Londynu lub do Bristolu i stamtąd dojechać do Walii autobusem, np. linii National Express. Można również zdecydować się na podróż pociągiem z Londynu, ale trzeba mieć na uwadze, że  koszt biletów kolejowych jest wyższy niż biletów autobusowych.

Do Walii z Polski możemy również dotrzeć autokarem, jednak podróż będzie zdecydowanie dłuższa (około 30 godzin) i bardziej męcząca. Podróż autokarem nie jest również bardzo atrakcyjna cenowo, gdyż koszt biletu to około 500 PLN w jedną stronę. Trasę tę obsługują m.in. linia autokarowa Polonia i Sindbad.

Informacje dla kierowców

Kierowcy wybierający się do Walii własnym samochodem muszą posiadać ważne prawo jazdy (najlepiej międzynarodowe), dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. Na terenie Walii, podobnie jak w innych częściach Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny.

Transport kolejowy

Walijskie pociągi kursują często i oferują wysoki komfort jady, są jednak dość drogie.

Transport lotniczy

Największym portem lotniczym w Walii jest Międzynarodowy Port lotniczy Cardiff.

Atrakcje turystyczne

Walia kusi turystów przyrodą, tajemniczymi zamkami oraz uroczymi miasteczkami. Łagodny morski klimat panujący w Walii sprawia, ze kraina ta przez większą część roku jest soczyście zielona. Spragnieni obcowania z naturą powinni wybrać się do jednego z kilku parków narodowych, gdzie można rozkoszować się pięknem wrzosowisk, polodowcowych jezior i wodospadów.

Wielką atrakcją jest położone w paśmie gór kalambryjskich Snowdon, najwyższe wzniesienie na terenie Walii i Anglii.

W Cardiff, stolicy Walii, koniecznie należy zwiedzić neogotyckie zamki, a także nowoczesny budynek opery. Warto również wybrać się do miejscowości Gwynedd, gdzie znajduje się kompleks zamkowy oraz warownia.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Walia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: GB

Stolica: Cardiff

Populacja: 3 mln

Powierzchnia: 20.8 tyś km²

Język: Angielski

Religia Anglikanizm

Strefa czasowa: GMT (UTC0)

Nr kierunkowy Państwa: 44

Kod tablic rejestracyjnych: GB