Mapa Walii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Walia jest  zachodnią częścią  Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Walia składa się z 22 jednostek administracyjnych: 9 hrabstw, 10 hrabstw miejskich oraz 3 miast. Położona jest nad Morzami: Celtyckim i Irlandzkim. Stolicą jest Cardiff, leżące na południu Walii.

Dojazd z Polski

Z Polski do Walii najszybciej dotrzemy kierując się autostradami przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję do Calais i następnie przeprawiając się promem do Dover. Z Dover należy kierować się  Londyn, a następnie  wybrać autostradę na Cardiff. Podróż do Walii z Polski powinna zająć około 20 godzin.

Zdecydowanie najszybszym sposobem na dotarcie z Polski do Walii jest lot samolotem. Do Cardiff z Polski latają linie KLM, LOT oraz Air Lingus. Ceny biletów są znacznie wyższe niż do innych miast Wielkiej Brytanii. W promocji bilet możemy nabyć za  kilkaset PLN, jednak ceny regularne wynoszą około 1300- 2000 PLN. Dlatego też korzystniej jest dostać się niskobudżetowymi liniami lotniczymi do Londynu lub do Bristolu i stamtąd dojechać do Walii autobusem, np. linii National Express. Można również zdecydować się na podróż pociągiem z Londynu, ale trzeba mieć na uwadze, że  koszt biletów kolejowych jest wyższy niż biletów autobusowych.

Do Walii z Polski możemy również dotrzeć autokarem, jednak podróż będzie zdecydowanie dłuższa (około 30 godzin) i bardziej męcząca. Podróż autokarem nie jest również bardzo atrakcyjna cenowo, gdyż koszt biletu to około 500 PLN w jedną stronę. Trasę tę obsługują m.in. linia autokarowa Polonia i Sindbad.

Informacje dla kierowców

Kierowcy wybierający się do Walii własnym samochodem muszą posiadać ważne prawo jazdy (najlepiej międzynarodowe), dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie. Na terenie Walii, podobnie jak w innych częściach Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny.

Transport kolejowy

Walijskie pociągi kursują często i oferują wysoki komfort jady, są jednak dość drogie.

Transport lotniczy

Największym portem lotniczym w Walii jest Międzynarodowy Port lotniczy Cardiff.

Atrakcje turystyczne

Walia kusi turystów przyrodą, tajemniczymi zamkami oraz uroczymi miasteczkami. Łagodny morski klimat panujący w Walii sprawia, ze kraina ta przez większą część roku jest soczyście zielona. Spragnieni obcowania z naturą powinni wybrać się do jednego z kilku parków narodowych, gdzie można rozkoszować się pięknem wrzosowisk, polodowcowych jezior i wodospadów.

Wielką atrakcją jest położone w paśmie gór kalambryjskich Snowdon, najwyższe wzniesienie na terenie Walii i Anglii.

W Cardiff, stolicy Walii, koniecznie należy zwiedzić neogotyckie zamki, a także nowoczesny budynek opery. Warto również wybrać się do miejscowości Gwynedd, gdzie znajduje się kompleks zamkowy oraz warownia.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Walia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: GB

Stolica: Cardiff

Populacja: 3 mln

Powierzchnia: 20.8 tyś km²

Język: Angielski

Religia Anglikanizm

Strefa czasowa: GMT (UTC0)

Nr kierunkowy Państwa: 44

Kod tablic rejestracyjnych: GB