Mapa Czech

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Czechy leżą w Europie środkowej i graniczą z Językiem urzędowym jest czeski. Poza nim w niektórych rejonach kraju używany jest słowacki i polski. Waluta to korona czeska, która dzieli się na sto halerzy. Stolicą jest Praga położona w środkowej części kraju nad rzeką Wełtawą. Inne duże miasta to Brno, Ostrawa, Pilzno, Liberec, Ołomuniec. Czechy są jednym z najbardziej laickich państw na świecie.

Jak dojechać?

Podróżując samochodem między stolicą Polski a Czech pokonać trzeba – zależnie od wybranego wariantu trasy – około 660 – 760 km. Każda z tras obejmuje odcinki płatne.

Między Warszawą a Pragą kursują bezprzesiadkowe pociągi Tanich Linii Kolejowych oraz EuroCity. Bilety TLK są tańsze, ale podróż kilka godzin dłuższa. Opłacalne cenowo może być kupienie biletu do granicy, a tam zakup biletu na przejazd kolejami czeskimi. Bezpośrednio można również dojechać z Wrocławia do Pardubic.

LOT obsługuje połączenia lotnicze pomiędzy Warszawa a Pragą. Można również skorzystać z oferty prywatnych przewoźników autobusowych.

Informacje dla kierowców

Sieć dróg jest gęsta i dobrze utrzymana. W Czechach honorowane jest międzynarodowe oraz polskie prawo jazdy. Obowiązuje zakaz spożycia jakiejkolwiek ilości alkoholu przez osobę prowadzącą pojazd mechaniczny. Drogi ekspresowe oraz autostrady są płatne. Winiety kupic można na poczcie oraz stacjach benzynowych.

Transport kolejowy

W Czechach skorzystać można z kilku rodzajów pociągów (vlak): osobowych (Os), przyspieszonych (Zr), pospiesznych (R), ekspresowych (Ex), InterCity (IC), EuroCity (EC) i EuroNight (EN). Kursują również pociągi dużych prędkości SuperCity (SC) obsługiwane przez Pendolino. Sieć kolejowa jest rozbudowana, a ze względu na położenie geograficzne czeska kolej oferuje sporo połączeń międzynarodowych. Podróżowanie po Czechach koleją jest ekonomiczną formą transportu.

Transport lotniczy

Najważniejsze lotniska w kraju znajdują się w Pradze, Ostravie i Brnie. Port Lotniczy Praga im. Vaclava Havla zlokalizowany jest około 17 km od centrum stolicy i jest jednym z największych lotnisk Europy. Jest również siedzibą Czeskich Linii Lotniczych. Obsługuje loty krajowe, międzynarodowe i interkontynentalne. Międzynarodowy Port lotniczy Ostrawa im. Leoša Janáčka znajduje się 20 km od centrum Ostawy. Obsługuje loty do Pragi, kilku stolic Europy oraz loty czarterowe. Niecałe 8 km od centrum Brna zlokalizowany jest Port lotniczy Brno-Tuřany, z którego korzystają przede wszystkim tanie linie lotnicze.

Atrakcje turystyczne

Centrum stolicy Czech zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca to dzielnica Hradczany wraz z Zamkiem Królewskim, Złota Uliczką i Mostem Karola, Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, dawnym kolegium jezuickim Clementinum i uniwersytetem Carolinum, Malá Strana, Wzgórze Wyszehrad i Wzgórze Petřín oraz liczne obiekty sakralne, muzea i galerie sztuki. Inne ciekawe miasta to Kutna Hora, Czeskie Budziejowice, Brno, Ołomuniec, Czeski Cieszyn.

W kraju znajduje się kilkadziesiąt miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, większość z nich położonych jest na północy i zachodzie kraju. Wymienić można m.in.: Karlove Vary, Teplice, Jasenik, Mariańskie Łaźnie, Franciszkowe Łaźnie.

Na terenie kraju znajdują się liczne ciekawe zamki i warownie.
Czechy mają cztery parki narodowe: Park Narodowy Podyjí, Karkonoski Park Narodowy, Szumawski Park Narodowy i Park Narodowy Czeskiej Szwajcarii.

Czechy oferują doskonałe warunki dla miłośników turystyki górskiej, pieszej, rowerowej i sportów zimowych.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Czechy

Kontynent: Europa

Kod ISO3: CZE

Stolica: Praga

Populacja: 11 mln

Powierzchnia: 78 km²

Język: czeski

Religia ateizm; rzymskokatolickie

Strefa czasowa: UTC+1 zima UTC+2 lato

Nr kierunkowy Państwa: 420

Kod tablic rejestracyjnych: CZ