mapa Litwy

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Litwa jest jednym z krajów bałtyckich. Leży w Europie Środkowej. Graniczy z Łotwą, Białorusią, Polską i rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Stolicą jest Wilno, a językiem urzędowym litewski. W rejonach zamieszkanych przez mniejszości narodowe używany jest również polski, rosyjski i białoruski. Dominującą religią jest wyznanie rzymskokatolickie. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Największe miasta to Wilno, Kowno, Kłajpeda, Szawle i Poniewież. Litewska waluta to lit.

Jak dojechać?

PKP nie oferuje bezpośredniego połączenia z Wilnem. Do stolicy Litwy możemy się dostać koleją, przesiadając się w białoruskim Mińsku. Cała podróż trwa około 14-15 godzin. Inny wariant zakłada dwukrotną przesiadkę na Litwie – w Sestokai i Kaunas. Wybór tej trasy skraca podróż do 10 godzin.
Podróżując samochodem z Warszawy do Wilna musimy pokonać około 500 km.

Z wielu miast polski można dostać się na Litwę autobusem. Połączenia obsługuje m.in. PKS oraz Eurolines.

Polskie Linie Lotnicze Lot oferują regularne połączenie z Wilnem. Loty trwają niewiele ponad godzinę i są obsługiwane przez samoloty Embraer 170.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Opłaty drogowe obowiązują jedynie kierowców samochodów ciężarowych, autobusów i busów (od 8 miejsc pasażerskich). Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,2 promila w przypadku kierowców samochodów ciężarowych i ze stażem krótszym niż 2 lata oraz 0,4 promila dla pozostałych kierowców. Surowo karane jest przekroczenie dozwolonej prędkości.

Transport kolejowy

Litwa nie posiada gęstej sieci kolejowej. Na liniach lokalnych kursuje niewiele pociągów. Główny ruch skupia się wokół Wilna. Szybkość i warunki podróżowania porównać można do polskich.

Transport lotniczy

Na Litwie funkcjonują trzy lotniska międzynarodowe: w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. Największym portem lotniczym jest Międzynarodowy Port Lotniczy
Wilno, znajdujący się około 6 km od Starego Miasta. Połączenia między Wilnem a Warszawą obsługuje LOT. Drugim co do wielkości lotniskiem jest Międzynarodowy Port Lotniczy Kowno, gdzie znajduje się baza linii lotniczych Rynair. Międzynarodowy Port Lotniczy Połąga (Kłajpeda) położony jest nad Morzem Bałtyckim i obsługuje przede wszytskim połączenia krajowe i krótkodystansowe.

Atrakcje turystyczne

Stolica Litwy jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. Wileńska Starówka jest jedną z największych w Europie i wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wilno stanowi ważny ośrodek religijny. W mieście znajduje się kilkadziesiąt kościołów rzymskokatolickich i cerkwi oraz oraz żydowskie synagogi, kościoły protestanckie i karaimska kienesa. Najbardziej znanymi zabytkami Wilna są: Ostra Brama wraz z Klasztorem, Ratusz, Cerkiew Trójcy Świętej, Bazylika Archikatedralna, Cmentarz na Rossie, Litewskie Muzeum Narodowe i Muzeum Mickiewicza, Baszta Giedymina, Zamek w Trokach, Pałac Prezydencki, Pałac Chodkiewiczów.

Inne ciekawe miasta to Kowno, Kłajpeda, Troki i uzdrowiskowe Druskienniki.

Ważnym elementem litewskiej architektury są krzyże – charakterystyczne budowle wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazła się na niej również osada Kernave, stanowiąca zespół architektoniczny grodzisk, osad i cmentarzysk.

Na Litwie znajduje się pięć parków narodowych: Auksztocki, Dzukijski, Mierzei Kurońskiej, Trocki i Żmudzki. Mierzeja Kurońska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Na terenie kraju znajduje się także kilkadziesiąt parków regionalnych.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Litwa

Kontynent: Europa

Kod ISO3: LTU

Stolica: Wilno

Populacja: 3 mln

Powierzchnia: 65.2 tyś km²

Język: litewski

Religia rzymskokatolickie

Nr kierunkowy Państwa: +370

Kod tablic rejestracyjnych: LT