mapa Rzeszowa

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Rzeszów położony jest w południowo – wschodniej Polsce w województwie podkarpackim. Miasto leży na styku Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej. Przepływa przez nie rzeka Wisłok, która jest dopływem Sanu.

Podział administracyjny

Rzeszów dzieli się na 29 osiedli. Pod względem liczby ludności największe osiedla to: Nowe Miasto, Osiedle Generała Władysława Andersa, Baranówka, Drabinianka, Mieszka I.

Komunikacja miejska

W ramach rzeszowskiej komunikacji miejskiej korzystać można z linii autobusowych. Funkcjonują linie dzienne i nocne oraz podmiejskie i miejskie.

Do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka kursuje z Dworca Głównego PKP autobus „L”.

Linia specjalna „93” nazywana połączeniem „hipermarketowym” łączy pętle Miłocińska z marketem TESCO.

Kolej i dworce

Stacja Rzeszów Główny zlokalizowana jest w centrum miasta. W mieście znajdują się również cztery mniejsze stacje: Rzeszów Załęże, Rzeszów Osiedle, Rzeszów Staroniwa i Rzeszów Zwięczyca.

Informacje dla kierowców

W Rzeszowie nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. W centrum miasta znajduje się 8 miejskich dużych parkingów.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą się liczyć z korkami w centrum miasta, w szczególności na ulicy Targowej i Lisa – Kuli.

Transport lotniczy

W odległości około 10 km od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka. Lotnisko obsługuje loty krajowe do Warszawy oraz loty międzynarodowe (przede wszystkim tanich linii lotniczych Ryanair).

Atrakcje turystyczne

Najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne Rzeszowa to Starówka z Rynkiem i Ratuszem, Dawny Konwent Pijarów, trasa turystyczna Rzeszowskie Piwnice, Kościół Farny św. Stanisława i  Wojciecha,  Kościół Świętego Krzyża, Zespół Klasztorny Bernardynów, Zamek Lubomirskich, Letni Pałac Lubomirskich, Synagoga Nowomiejska i Staromiejska, secesyjne kamienice przy al. Pod Kasztanami, Stary Cmentarz.

W Rzeszowie działa kilka teatrów (m.in. Teatr im. Wandy Siemaszkowej) oraz Filharmonia Rzeszowska im. Artura Malawskiego.

Warto odwiedzić muzea: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Techniki i Militariów, Muzeum Dobranocek.

W mieście znajdują się atrakcyjne tereny zielone, wśród których wymienić można Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, Ogród Miejski im. Solidarności, Park Jedności Polonii z Macierzą, Zespół dworsko-parkowy w Słocinie, Park przy pałacu Jędrzejowiczów.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Rzeszów

Kraj: Polska

Populacja: 180 tyś

Region: Podkarpacie

Powierzchnia: 116 km²

Tablice rejestracyjne: RZ

Nr kierunkowy: 17

Kod pocztowy: 35-001 do 35-959