mapa Rzeszowa

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Rzeszów położony jest w południowo – wschodniej Polsce w województwie podkarpackim. Miasto leży na styku Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej. Przepływa przez nie rzeka Wisłok, która jest dopływem Sanu.

Podział administracyjny

Rzeszów dzieli się na 29 osiedli. Pod względem liczby ludności największe osiedla to: Nowe Miasto, Osiedle Generała Władysława Andersa, Baranówka, Drabinianka, Mieszka I.

Komunikacja miejska

W ramach rzeszowskiej komunikacji miejskiej korzystać można z linii autobusowych. Funkcjonują linie dzienne i nocne oraz podmiejskie i miejskie.

Do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka kursuje z Dworca Głównego PKP autobus „L”.

Linia specjalna „93” nazywana połączeniem „hipermarketowym” łączy pętle Miłocińska z marketem TESCO.

Kolej i dworce

Stacja Rzeszów Główny zlokalizowana jest w centrum miasta. W mieście znajdują się również cztery mniejsze stacje: Rzeszów Załęże, Rzeszów Osiedle, Rzeszów Staroniwa i Rzeszów Zwięczyca.

Informacje dla kierowców

W Rzeszowie nie obowiązuje strefa płatnego parkowania. W centrum miasta znajduje się 8 miejskich dużych parkingów.

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu kierowcy muszą się liczyć z korkami w centrum miasta, w szczególności na ulicy Targowej i Lisa – Kuli.

Transport lotniczy

W odległości około 10 km od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka. Lotnisko obsługuje loty krajowe do Warszawy oraz loty międzynarodowe (przede wszystkim tanich linii lotniczych Ryanair).

Atrakcje turystyczne

Najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne Rzeszowa to Starówka z Rynkiem i Ratuszem, Dawny Konwent Pijarów, trasa turystyczna Rzeszowskie Piwnice, Kościół Farny św. Stanisława i  Wojciecha,  Kościół Świętego Krzyża, Zespół Klasztorny Bernardynów, Zamek Lubomirskich, Letni Pałac Lubomirskich, Synagoga Nowomiejska i Staromiejska, secesyjne kamienice przy al. Pod Kasztanami, Stary Cmentarz.

W Rzeszowie działa kilka teatrów (m.in. Teatr im. Wandy Siemaszkowej) oraz Filharmonia Rzeszowska im. Artura Malawskiego.

Warto odwiedzić muzea: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Techniki i Militariów, Muzeum Dobranocek.

W mieście znajdują się atrakcyjne tereny zielone, wśród których wymienić można Park Kultury i Wypoczynku z Olszynkami, Ogród Miejski im. Solidarności, Park Jedności Polonii z Macierzą, Zespół dworsko-parkowy w Słocinie, Park przy pałacu Jędrzejowiczów.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Rzeszów

Kraj: Polska

Populacja: 180 tyś

Region: Podkarpacie

Powierzchnia: 116 km²

Tablice rejestracyjne: RZ

Nr kierunkowy: 17

Kod pocztowy: 35-001 do 35-959