mapa Bułgarii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Bułgaria leży w Europie południowo-wschodniej na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Rumunią, Turcją, Gracją, Macedonią, Serbią oraz Morzem Czarnym. Stolicą Bułgarii jest Sofia. Inne duże miasta to Płowdiw, Warna, Burgas, Rusa, Stara Zagora, Plewen. Ponad połowę kraju zajmują tereny wyżynne i górskie.

Językiem urzędowym i używanym jest bułgarski. Waluta to lew, dzielący się na 100 stoinek. Dominującą religią jest prawosławie. Bułgaria należy do NATO i Unii Europejskiej.

Jak dojechać?

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między polskimi miastami a Sofią. Z Warszawy można dotrzeć do stolicy Bułgarii dwukrotnie przesiadając się – w Budapeszcie i Belgradzie. Podróż trwa blisko 35h.

Podróżując samochodem między Warszawą a Sofią pokonać trzeba – zależnie od wybranej trasy – od 1500 do 1650 km. Krótsza trasa wiedzie przez Słowację, Węgry i Serbię a dłuższa dodatkowo początkowo przez Czechy. Obie trasy obejmują odcinki płatne.

Między warszawskim Lotniskiem Chopina a portem lotniczym Sofia kursują regularne połączenia lotnicze LOT-u. Podróż trwa 1h 55 min a loty obsługiwane są przez samoloty typu Embraer 175.

Do Bułgarii kursują również autobusy liniowe prywatnych przewoźników.

Informacje dla kierowców

W Bułgarii honorowane jest zarówno międzynarodowe jak i polskie prawo jazdy. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą kierować pojazdem. Jeżeli planujemy podróżować samochodem, który nie stanowi naszej własności, musimy posiadać notarialne pozwolenie od właściciela w języku bułgarskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Dopuszczalna wartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Drogi szybkiego ruchu są płatne. Opłaty dokonuje się poprzez zakup winiety.

Transport kolejowy

Sieć kolejowa w Bułgarii jest dobrze rozbudowana, a ceny nie są wygórowane. Oferta połączeń międzynarodowych jest raczej skromna.
Funkcjonują cztery rodzaje pociągów: International, ekspresowe (ekspres), pospieszne (byrz) i osobowe (pytniczeski). Pociągi osobowe są najtańsze, zatrzymują się na każdej stacji i oferują niski komfort podróżowania. Oznakowanie na stacjach oraz rozkłady jazdy są często dostępne jedynie w języku bułgarskim i pisane są cyrylicą.

Miłośnicy kolei zwiedzając Bułgarię powinni zarezerwować sobie dzień na przejazd malownicza trasą kolejką wąskotorową Septemvri – Dobrinishte.

Transport lotniczy

Największym międzynarodowym lotniskiem Bułgarii jest Port lotniczy Sofia. Inne duże lotniska o znaczeniu międzynarodowym to porty w Burgas i Warnie. Lotnisko Płowdiw skupia się przede wszystkim na obsłudze sezonowych lotów czarterowych.

Atrakcje turystyczne

W Sofii turystów przyciągają przede wszystkim zabytki architektury i obiekty sakralne. Do najbardziej znanych należą: Cerkiew Bojańska, Cerkiew Mądrości Bożej, Cerkiew św. Jerzego, Cerkiew św. Zofii, meczety: Bania Baszti Dżamija i Bujuk Dżamija, Katedra Prawosławna św. Aleksandra Newskiego, teatr Wazowa i tureckie łaźnie. W okolicach Sofii chętnie odwiedzana jest Góra Witosza, przy której znajdują się ośrodki wypoczynkowe i narciarskie.

Innym ciekawym miastem jest Warna, stanowiąca znany ośrodek turystyczny nad Morzem Czarnym. Poza sanatoriami i plażami w mieście warto odwiedzić również zabytki i muzea. W okolicach Warny znajduje się rezerwat skalny Kamienny Las oraz liczne kąpieliska i uzdrowiska. Najbardziej znane z nich to Złote Piaski, Drużba, Czajka, Biała, Obzor.

Malownicze widokowo są tereny regionu Starej Płaniny, gdzie podziwiać można przełomy rzeczne i krajobraz z ciekawymi formami krasowymi. Turyści zdecydować się mogą na przejście trasami widokowymi wiodącymi przez przełęcze lub przejazd koleją jedną z atrakcyjnych tras turystycznych.

Warto odwiedzić Dolinę Róż, znajdującą się w obrębie kotliny Kazłantyckiej i Karłowskiej, słynącą z największych na świecie ogrodów lawendowo-różanych.

Ciekawe tereny reprezentuje sobą również Region Macedoński, Rodopski i Tracki.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Bułgaria

Kontynent: Europa

Kod ISO3: BGR

Stolica: Sofia

Populacja: 7 mln

Powierzchnia: 110.9 tyś km²

Język: bułgarski

Religia prawosławie

Strefa czasowa: UTC+2 zima UTC+3 lato

Nr kierunkowy Państwa: +359

Kod tablic rejestracyjnych: BG