Mapa Słowacji

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Republika Słowacji leży w środkowej Europie. Państwo należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Stolicą jest Bratysława, która jest jednocześnie największym miastem w kraju. Słowacja graniczy z Polską, Ukrainą, Węgrami, Czechami i Austrią. Językiem urzędowym i powszechnie używanym jest słowacki. Waluta to euro.

Jak dojechać?

Podróżując samochodem z Warszawy do Bratysławy musimy pokonać – zależnie od wybranej trasy -  ok. 680 – 750 km, z Krakowa – 360 – 420 km, z Gdańska – ok. 900 km.

Z Warszawy do Bratysławy kursują bezpośrednie pociągi Tanich Linii Kolejowych oraz EuroCity. Zależnie od połączenia podróż trwa około 7 h 30 min – 9 godzin. Z Gdańska można dolecieć samolotem do Popradu.

W sezonie funkcjonuje sprawny system połączeń autobusowych pomiędzy Zakopanym a miejscowościami w słowackich górach.

Informacje dla kierowców

Słowacja nie wymaga posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Osoby w wieku poniżej 18 lat nie mogą prowadzić samochodu. Przejazd na określonych odcinkach dróg ekspresowych oraz autostrad jest płatny. Winiety można kupić na granicy, stacjach benzynowych oraz niektórych pocztach. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,0 promila. Główne drogi są w dobrym stanie, natomiast stan części mniejszych dróg lokalnych może być niezadowalający.

Transport kolejowy

Na Słowacji kursują pociągi EuroCity (EC) i InterCity (IC), ekspresowe (Ex), pospieszne (R), przyspieszone (Zr) i osobowe (Os). Sieć kolejowa jest rozbudowana, pozwala dotrzeć do wszystkich miast i większych miejscowości w kraju.

Funkcjonują również wąskotorowe linie turystyczne, m.in. orawska kolejka leśna, mająca trasę niedaleko granicy z Polską.

Transport lotniczy

Najważniejsze lotnisko w kraju to Port lotniczy im. Milana Rastislava Stefanika w Bratysławie (Letisko Bratislava). Lotnisko położone jest niecałe 10 km w kierunku północno – wschodnim od centrum miasta. Obsługuje połączenia do kilkunastu krajów, głównie europejskich. Inne większe lotniska to Międzynarodowy Port Lotniczy Koszyce i Międzynarodowy Port Lotniczy Poprad – Tatry. Funkcjonuje również kilka mniejszych lotnisk obsługujących ruch krajowy.

Atrakcje turystyczne

Słowacja jest państwem licznie odwiedzanym w sezonie zimowym przez miłośników jazdy na nartach. Turystów przyciągają malownicze Tatry Słowackie, które są atrakcyjne ze względu na piękne widoki, niskie ceny, dobrze przygotowane bezpieczne stoki i rozbudowaną bazę noclegową. Popularne ośrodki sportów zimowych to Tatrzańska Łomnica,  Jasna Chopok, Strbskie Pleso, Stary Smokovec. W okolicach areny narciarskiej Jasna Chopok znajduje się jeden z największych kompleksów basenów termalnych w środkowej Europie – Tatralandia.

Tatry są również ciekawym rejonem wycieczek pieszych w okresie letnim. Warto odwiedzić znajdujący się na wschodzie kraju Park Narodowy Słowacki Raj wraz z licznymi wąwozami, jaskiniami i wodospadami. Poza Słowackim Rajem na ternie kraju znajduje się dziewięć parków narodowych.

Na Słowacji znajduje się blisko 200 zamków, z których najczęściej odwiedzane to Zamek Bojnice, Orawski Zamek i Spiski Zamek.

położonej nad Dunajem Bratysławie warto odwiedzić Zamek Bratysławski, Ratusz, Słowacki Teatr Narodowy, Słowacką Galerię Narodową, Galerię Miasta Bratysławy, Słowackie Muzeum Narodowe, ruiny zamku w dzielnicy Devin i obiekty sakralne: Katedrę św. Marcina, Kościół Trynitarzy, Kościół św. Elżbiety i Synagogę na Starym Mieście. Miasto graniczy z Austrią i z Węgrami.

Chętnie odwiedzanym przez turystów miastem są położone we wschodniej części kraju wielokulturowe Koszyce. Do głównych atrakcji Koszyc należą teatry, filharmonia, muzea, ogród botaniczny i zoo i planetarium. Miasto znane jest z największego w kraju kościoła – Katedry św. Elżbiety i znajdującej się obok wieży Urbana.

 

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Słowacja

Kontynent: Europa

Kod ISO3: SVK

Stolica: Bratysława

Populacja: 5 mln

Powierzchnia: 49 tyś km²

Język: Słowacki

Religia rzymskokatolickie

Strefa czasowa: UTC+1 zima UTC+2 lato

Nr kierunkowy Państwa: 42

Kod tablic rejestracyjnych: SK