Mapa Portugalii

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Portugalia położona jest na Półwyspie Iberyjskim w południowo – zachodniej Europie. Graniczy jedynie z Hiszpanią i Oceanem Atlantyckim. Stolicą jest Lizbona. Inne duże miasta to Porto, Braga,  Coimbra i Setúbal. Językiem urzędowym a zarazem używanym jest portugalski. Walutą jest euro. Dominuje religia rzymskokatolicka.

Jak dojechać?

Podróżując samochodem z Warszawy do Lizbony pokonać trzeba – zależnie od wybranej trasy – od 3300 do 3700 km. Krótsza trasa wiedzie przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię a  dłuższa przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Trasy obejmują odcinki płatne.
Z Warszawy do Lizbony dolecieć można samolotami rejsowymi LOT-u. Podróż trwa 4h.
Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych Polski z Portugalią. Do Lizbony z Warszawy, Krakowa i Wrocławia można dojechać autobusem. Podróż trwa ponad 60 godzin.

Informacje dla kierowców

Przejazd autostradami w Portugalii jest płatny. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta. Honorowane jest polskie prawo jazdy. Za brak ważnego dokumentu ubezpieczenia OC grożą wysokie mandaty. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Portugalia jest krajem o wysokim odsetku wypadków.

Transport kolejowy

Pociągi docierają do wszystkich najważniejszych miast Portugalii. Funkcjonuje kilka rodzajów pociągów: AlfaPendular, Intercity (Intercidades) oraz osobowe (Regional). AlfaPendular kursują na trasie Porto – Lisbona – Faro i obsługiwane są przez kolej dużych prędkości Pendolino. Pociągi Intercity kursują pomiędzy dużymi miastami, a pociągi osobowe na trasach lokalnych.

Transport lotniczy

Największe lotnisko z Portugalii znajduje się około 20 km od Lizbony. Inne duże lotniska o znaczeniu międzynarodowym znajdują się w Faro i Porto.

Atrakcje turystyczne

Do najpopularniejszych zabytków Lizbony należą: Zamek św. Jerzego, Katedra Najświętszej Maryi Panny, Klasztor Hieronimitów, Torre de Belém, Kościół św. Antoniego, Pomnik Odkrywców. W Lizbonie znajduje się największy w Europie park miejski – Park Monsanto.

W kraju znajduje się kilka obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Klasztor Mosteiro de Cristo w Tomar, Opactwo Mosteiro de Santa Maria w Alcobaca, Klasztor św. Marii Zwycięskiej w Batalha, Stare Miasto w Evorze.

W Portugalii znajduje się jeden park narodowy. Wpisany został na listę rezerwatów biosfery UNESCO i nazywa się Peneda-Gerês.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Portugalia

Kontynent: Europa

Kod ISO3: PRT

Stolica: Lizbona

Populacja: 11 mln

Powierzchnia: 92.4 tyś km²

Język: portugalski

Religia rzymskokatolickie

Strefa czasowa: UTC zima UTC+1 lato

Nr kierunkowy Państwa: +351

Kod tablic rejestracyjnych: P