Mapa Katowic

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Katowice leżą na Wyżynie Śląskiej w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto jest siedzibą województwa i centralnym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Podział administracyjny

W mieście wyróżnia się pięć zespołów dzielnic: śródmiejskie (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka i Bogucice), północne (Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec), zachodnie (Załęska Hałda – Brynów, Brynów – Osiedle Zgrzebnioka, Ligota – Panewniki), wschodnie (Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice – Burowiec, Janów – Nikiszowiec, Giszowiec) oraz południowe (Murcki, Zarzecze, Podlesie, Piotrowice – Ochojec, Kostuchna).

Komunikacja miejska

W Katowicach korzystać można z transportu autobusowego i tramwajowego. Obowiązują bilety jednorazowe oraz różne rodzaje biletów okresowych (24-godzinne, 48-godzinne, 5-, 7-, 14-dniowe, miesięczne, wakacyjne, kwartalne).

Kolej i dworce

Dworzec Główny znajduje się w centrum miasta przy placu Wilhelma Szewczyka niedaleko dworca autobusowego (ul. Piotra Skargi).

Katowice są ważnym węzłem komunikacji kolejowej. Dostać się z nich można koleją do wszystkich dużych miast Polski, jak również za granicę: do Niemiec, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Czech.

Poza dworcem głównym PKP w mieście funkcjonuje kilka mniejszych stacji: Katowice Ligota, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Szopienice Południowe, Katowice Akademiki i Katowice Szp. Kol.

Informacje dla kierowców

Z korkami kierowcy muszą się liczyć rano i w godzinach popołudniowego szczytu w okolicach Śródmieścia i Drogowej Trasy Średnicowej.

W Katowicach funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Obowiązek wniesienia opłaty dotyczy dni powszednich w godzinach 9 – 16:30.

Przez miasto przebiega dużo ważnych szlaków komunikacyjnych relacji wschód – zachód i północ-południe.

Transport lotniczy

30 km na północ od centrum miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice – Pyrzowice. Obsługuje połączenia krajowe oraz międzynarodowe do państw Europy oraz niektórych lokalizacji w Azji i Afryce.

Atrakcje turystyczne

W ramach atrakcji turystycznej warto odwiedzić Szlak Zabytków Techniki, który obejmuje obiekty uznawane za część dziedzictwa przemysłowego Śląska. Należą do niego unikalne robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec. Funkcjonuje również Szlak Moderny, którego trasa liczy 5,5 km i prezentuje kilkanaście budowli wzniesionych w modernistycznym stylu lat 20-tych i 30-tych. W Katowicach znajduje się również kilka ciekawych budowli sakralnych, w tym największa w Polsce katedra Chrystusa Króla.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Katowice

Kraj: Polska

Populacja: 308 tyś

Powierzchnia: 165 km²

Tablice rejestracyjne: SK

Nr kierunkowy: (+48) 32

Kod pocztowy: 40-001 do 40-999