Mapa Katowic

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Katowice leżą na Wyżynie Śląskiej w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miasto jest siedzibą województwa i centralnym ośrodkiem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Podział administracyjny

W mieście wyróżnia się pięć zespołów dzielnic: śródmiejskie (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka i Bogucice), północne (Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec), zachodnie (Załęska Hałda – Brynów, Brynów – Osiedle Zgrzebnioka, Ligota – Panewniki), wschodnie (Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice – Burowiec, Janów – Nikiszowiec, Giszowiec) oraz południowe (Murcki, Zarzecze, Podlesie, Piotrowice – Ochojec, Kostuchna).

Komunikacja miejska

W Katowicach korzystać można z transportu autobusowego i tramwajowego. Obowiązują bilety jednorazowe oraz różne rodzaje biletów okresowych (24-godzinne, 48-godzinne, 5-, 7-, 14-dniowe, miesięczne, wakacyjne, kwartalne).

Kolej i dworce

Dworzec Główny znajduje się w centrum miasta przy placu Wilhelma Szewczyka niedaleko dworca autobusowego (ul. Piotra Skargi).

Katowice są ważnym węzłem komunikacji kolejowej. Dostać się z nich można koleją do wszystkich dużych miast Polski, jak również za granicę: do Niemiec, Węgier, Austrii, Słowacji oraz Czech.

Poza dworcem głównym PKP w mieście funkcjonuje kilka mniejszych stacji: Katowice Ligota, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Szopienice Południowe, Katowice Akademiki i Katowice Szp. Kol.

Informacje dla kierowców

Z korkami kierowcy muszą się liczyć rano i w godzinach popołudniowego szczytu w okolicach Śródmieścia i Drogowej Trasy Średnicowej.

W Katowicach funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Obowiązek wniesienia opłaty dotyczy dni powszednich w godzinach 9 – 16:30.

Przez miasto przebiega dużo ważnych szlaków komunikacyjnych relacji wschód – zachód i północ-południe.

Transport lotniczy

30 km na północ od centrum miasta znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice – Pyrzowice. Obsługuje połączenia krajowe oraz międzynarodowe do państw Europy oraz niektórych lokalizacji w Azji i Afryce.

Atrakcje turystyczne

W ramach atrakcji turystycznej warto odwiedzić Szlak Zabytków Techniki, który obejmuje obiekty uznawane za część dziedzictwa przemysłowego Śląska. Należą do niego unikalne robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec. Funkcjonuje również Szlak Moderny, którego trasa liczy 5,5 km i prezentuje kilkanaście budowli wzniesionych w modernistycznym stylu lat 20-tych i 30-tych. W Katowicach znajduje się również kilka ciekawych budowli sakralnych, w tym największa w Polsce katedra Chrystusa Króla.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Katowice

Kraj: Polska

Populacja: 308 tyś

Powierzchnia: 165 km²

Tablice rejestracyjne: SK

Nr kierunkowy: (+48) 32

Kod pocztowy: 40-001 do 40-999