Mapa Rzymu

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Rzym leży w regionie Lazio środkowej części Włoch, jest stolicą i największym miastem w kraju. Miasto położone jest niedaleko wybrzeża morskiego na siedmiu wzgórzach, przepływa przez nie rzeka Tyber. Prawobrzeżną i lewobrzeżną część Rzymu łączą 23 przeprawy mostowe. Ze względu na bogatą historię Rzym nazywany bywa Wiecznym Miastem.

Podział administracyjny

Miasto dzieli się na 19 obszarów „municipi” i 35 dzielnic.

Komunikacja miejska

W ramach rozbudowanej oferty komunikacji miejskiej można korzystać z podziemnych i naziemnych linii metra, linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. W obrębie miasta pociągi osobowe traktowane są jak metro naziemne. Większość linii działa w ramach zintegrowanego systemu biletowego, co oznacza że na różne środki komunikacji obowiązują takie same bilety. Bilety kupić można na stacjach metra, pętlach tramwajowych i autobusowych, w kioskach i niektórych sklepach oraz automatach biletowych.

Kolej i dworce

Główny dworzec kolejowy w Rzymie to - znajdujący się w centralnej części miasta na Piazza dei Cinquecento - Roma Termini, noszący imię Jana Pawła II. W tym samym miejscu znajduje się główny dworzec autobusowy i stacja metra. Poza Roma Termini w mieście funkcjonuje kilkanaście mniejszych stacji i przystanków kolejowych.

Informacje dla kierowców

Rzym znany jest z intensywnego ruchu ulicznego i korków. Jeśli nie mamy potrzeby poruszania się samochodem po mieście, warto skorzystać z usług linii metra i kolei. Samochód można zostawić na  jednym z parkingów znajdujących się na peryferiach miasta.

Historyczne centrum Rzymu objęte jest ograniczeniami ruchu, wjazd wymaga posiadania stosownego pozwolenia. W centrum miasta większość miejsc parkingowych to miejsca płatne. Oznaczone są one niebieskimi pasami.

Transport lotniczy

Około 32 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy Rzym – Fiumicino im. Leonarda da Vinci. Jest to lotnisko międzynarodowe, największe we Włoszech.

15 km w kierunku południowo – wschodnim od centrum miasta zlokalizowany jest port Rzym – Ciampino, który oferuje połączenia obsługiwane przez tanie linie lotnicze.

Atrakcje turystyczne

W Rzymie znajduje się najwyższa siedziba władz kościoła katolickiego – państwo-miasto Watykan, który jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych. Watykańska Bazylika św. Piotra jest jednym z największych kościołów na świecie. W Muzeach Watykańskich podziwiać można się imponujące kolekcje dzieł sztuki.

Rzym oferuje zwiedzającym ogromne bogactwo zabytków, wśród których wymienić należy m.in. Amfiteatr Koloseum, wzgórza Kapitol i Palatyn, plac miejski Forum Romanum, plac targowy forum Boarium, wspaniale zachowany z czasów starożytnych Panteon, Plac Hiszpański wraz ze słynnymi schodami,  Plac Navona z Fontanną Czterech Rzek, Ołtarz Ojczyzny, Piramidę Cestiusza, Mauzoleum Hadriana, Mauzoleum Augusta, Wielką Synagogę, bazyliki: św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie, św. Agnieszki za Murami, Santa Maria Maggiore.  

Rzymska dzielnica Ostia leży nad Morzem Tyrreńskim, gdzie można korzystać z ogólnodostępnych plaż bezpłatnych oraz płatnych. W mieście znajduje się kilka rezerwatów przyrody i parków miejskich. W sezonie organizowane są rejsy turystyczne po Tybrze a nad rzeką odbywają się imprezy kulturalne i kiermasze. Warto odwiedzić punkty widokowe: na kopule watykańskiej bazyliki św. Piotra, tarasie Mauzoleum Hadriana zwanego również Zamkiem św. Anioła, tarasie Ołtarza Ojczyzny oraz wzgórzach Awertyn, Pincio i Monte Mario.

Około 30 km od Rzymu w Valmontone znajduje się ogromne miasteczko-lunapark Rainbow Magicland. W niedalekiej okolicy Rzymu można skorzystać z ciekawych tras narciarskich.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Rzym

Kraj: Włochy

Populacja: 3 mln

Region: Lacjum

Powierzchnia: 1.3 tyś km²

Nr kierunkowy: +39-06

Kod pocztowy: 00100 i 00121-00199