Mapa Rzymu

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne i położenie

Rzym leży w regionie Lazio środkowej części Włoch, jest stolicą i największym miastem w kraju. Miasto położone jest niedaleko wybrzeża morskiego na siedmiu wzgórzach, przepływa przez nie rzeka Tyber. Prawobrzeżną i lewobrzeżną część Rzymu łączą 23 przeprawy mostowe. Ze względu na bogatą historię Rzym nazywany bywa Wiecznym Miastem.

Podział administracyjny

Miasto dzieli się na 19 obszarów „municipi” i 35 dzielnic.

Komunikacja miejska

W ramach rozbudowanej oferty komunikacji miejskiej można korzystać z podziemnych i naziemnych linii metra, linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. W obrębie miasta pociągi osobowe traktowane są jak metro naziemne. Większość linii działa w ramach zintegrowanego systemu biletowego, co oznacza że na różne środki komunikacji obowiązują takie same bilety. Bilety kupić można na stacjach metra, pętlach tramwajowych i autobusowych, w kioskach i niektórych sklepach oraz automatach biletowych.

Kolej i dworce

Główny dworzec kolejowy w Rzymie to - znajdujący się w centralnej części miasta na Piazza dei Cinquecento - Roma Termini, noszący imię Jana Pawła II. W tym samym miejscu znajduje się główny dworzec autobusowy i stacja metra. Poza Roma Termini w mieście funkcjonuje kilkanaście mniejszych stacji i przystanków kolejowych.

Informacje dla kierowców

Rzym znany jest z intensywnego ruchu ulicznego i korków. Jeśli nie mamy potrzeby poruszania się samochodem po mieście, warto skorzystać z usług linii metra i kolei. Samochód można zostawić na  jednym z parkingów znajdujących się na peryferiach miasta.

Historyczne centrum Rzymu objęte jest ograniczeniami ruchu, wjazd wymaga posiadania stosownego pozwolenia. W centrum miasta większość miejsc parkingowych to miejsca płatne. Oznaczone są one niebieskimi pasami.

Transport lotniczy

Około 32 km od centrum miasta znajduje się port lotniczy Rzym – Fiumicino im. Leonarda da Vinci. Jest to lotnisko międzynarodowe, największe we Włoszech.

15 km w kierunku południowo – wschodnim od centrum miasta zlokalizowany jest port Rzym – Ciampino, który oferuje połączenia obsługiwane przez tanie linie lotnicze.

Atrakcje turystyczne

W Rzymie znajduje się najwyższa siedziba władz kościoła katolickiego – państwo-miasto Watykan, który jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych. Watykańska Bazylika św. Piotra jest jednym z największych kościołów na świecie. W Muzeach Watykańskich podziwiać można się imponujące kolekcje dzieł sztuki.

Rzym oferuje zwiedzającym ogromne bogactwo zabytków, wśród których wymienić należy m.in. Amfiteatr Koloseum, wzgórza Kapitol i Palatyn, plac miejski Forum Romanum, plac targowy forum Boarium, wspaniale zachowany z czasów starożytnych Panteon, Plac Hiszpański wraz ze słynnymi schodami,  Plac Navona z Fontanną Czterech Rzek, Ołtarz Ojczyzny, Piramidę Cestiusza, Mauzoleum Hadriana, Mauzoleum Augusta, Wielką Synagogę, bazyliki: św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie, św. Agnieszki za Murami, Santa Maria Maggiore.  

Rzymska dzielnica Ostia leży nad Morzem Tyrreńskim, gdzie można korzystać z ogólnodostępnych plaż bezpłatnych oraz płatnych. W mieście znajduje się kilka rezerwatów przyrody i parków miejskich. W sezonie organizowane są rejsy turystyczne po Tybrze a nad rzeką odbywają się imprezy kulturalne i kiermasze. Warto odwiedzić punkty widokowe: na kopule watykańskiej bazyliki św. Piotra, tarasie Mauzoleum Hadriana zwanego również Zamkiem św. Anioła, tarasie Ołtarza Ojczyzny oraz wzgórzach Awertyn, Pincio i Monte Mario.

Około 30 km od Rzymu w Valmontone znajduje się ogromne miasteczko-lunapark Rainbow Magicland. W niedalekiej okolicy Rzymu można skorzystać z ciekawych tras narciarskich.

Utrudnienia na drogach

śląskie
63   
podkarpackie
39   
małopolskie
31   
mazowieckie
28   
wielkopolskie
24   
podlaskie
23   
lubuskie
21   
zachodniopom.
20   
opolskie
19   
łódzkie
16   
lubelskie
15   
pomorskie
14   
kujawsko-pom.
11   
Rzym

Kraj: Włochy

Populacja: 3 mln

Region: Lacjum

Powierzchnia: 1.3 tyś km²

Nr kierunkowy: +39-06

Kod pocztowy: 00100 i 00121-00199