mapa Ukrainy

Pokaż na mapie: Pokaż na mapie

Informacje ogólne

Ukraina położona jest w Europie Wschodniej. Graniczy z Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią oraz Morzem Azowskim i Czarnym. Językiem urzędowym jest ukraiński, a używanym również rosyjski. Ukraińska waluta to hrywna, która dzieli się na 100 kopiejek.
Stolicą Ukrainy jest Kijów. Do innych dużych miast należą: Charków, Donieck, Odessa, Dnietropietrowsk, Lwów, Zaporoże, Mariupol. Przez kraj przepływają dwie duże rzeki: Dniepr i Dniestr. Dominująca religią jest prawosławie.

Jak dojechać?

Z Warszawy do Kijowa można dojechać bez przesiadek pociągiem. PKP oferuje jedno bezprzesiadkowe połączenie dziennie. Podróż trwa około 16h 30min. W Polsce pociąg zatrzymuje się m.in. w Pilawie, Dęblinie, Lublinie i Chełmie.

Z Przemyśla i Rzeszowa kursują bezpośrednie pociągi do Lwowa. Podróż z Przemyśla trwa 2h 15min a z Rzeszowa około 5h. Z Przemyśla do Lwowa kursują również niedrogie PKS-y.

Podróżując samochodem z Warszawy do Kijowa pokonać trzeba – zależnie od wybranej trasy – odcinek około 760 – 800 km.
Z Warszawy i Krakowa dolecimy na Ukrainę samolotem.

Informacje dla kierowców

Do podróżowania samochodem po Ukrainie potrzebny jest tzw. dokument migracyjny, który otrzymujemy przy wjeździe do kraju. Dokument ten zaświadcza, że samochód znajduje się na terytorium państwa tymczasowo i jest ważny 90 dni. Należy go okazać na granicy wyjeżdżając z kraju.
Obowiązuje Zielona Karta.

Stan dróg jest zły, często są one również niedostatecznie oznakowane. Lokalni kierowcy nierzadko nie przestrzegają przepisów, trzeba być więc bardzo czujnym, szczególnie po zmroku.

Nie ma dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi, kierowcy nie mogą przed jazdą spożywać napojów alkoholowych w jakiejkolwiek ilości.

Transport kolejowy

Kolej jest bardzo popularnym środkiem transportu na Ukrainie. Bilety są niedrogie, ale często trzeba je kupować z odpowiednim wyprzedzeniem ze względu na ryzyko braku miejsc. Często na dworcach funkcjonują osobne budynki lub kasy obsługujące pociągi dalekobieżne i lokalne. Zdarza się, że osobne kasy prowadzą przedsprzedaż a w innych kupuje się bilet dobę do odjazdu.

Podróżując pociągami dalekobieżnymi skorzystać można z kilku rodzajów wagonów o różnym standardzie. Interesujące widokowo są przejazdy liniami kolejowymi biegnącymi w Karpatach.

Transport lotniczy

Najważniejszy port lotniczy na Ukrainie znajduje się w Boryspolu, około 30 km od Kijowa. Obsługuje loty międzynarodowe oraz krajowe. Inne lotniska międzynarodowe to Port lotniczy Odessa i Port lotniczy Lwów.

Atrakcje turystyczne

Za najciekawsze miasto Ukrainy uznawany jest Lwów. Historyczne centrum miasta wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze zabytki Lwowa to: Rynek wraz z renesansowymi kamienicami i dawnym Pałacem Arcybiskupim, Arsenał Królewski i Arsenał Miejski, Baszta Prochowa, Ossolineum, Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska, Kościół Dominikanów i Kościół Bernardynów, Katedra ormiańska, Teatr Miejski i Teatr Skarbkowski. Warto odwiedzić Lwowską Galerię Sztuki i Muzeum Narodowe.

W Kijowie chętnie odwiedzane przez turystów są: kompleks świątynny Ławra Pieczerska, Sobór Mądrości Bożej i Cerkiew św. Andrzeja. W znajdującej się niedaleko stolicy wsi Pyrohiw znajduje się imponujących rozmiarów skansen - Muzeum Architektury Ludowej i Tradycji Ukrainy.

Ciekawe walory turystyczne reprezentuje sobą Krym, półwysep leżący na południu Ukrainy pomiędzy morzem Czarnym a Azowskim. Na Krymie odwiedzić można malownicze czarnomorskie plaże, średniowieczne skalne miasta, zabytki tatarskie i bizantyjskie i twierdze. Półwysep Kerczeński, będący częścią Krymu, słynie z wulkanów błotnych.

Inne ciekawe miejsca i regiony to ukraińskie Karpaty, Zakarpacie, Gorgany, Odessa, Zaporoże, Huculszczyzna.

Utrudnienia na drogach

małopolskie
52   
śląskie
46   
mazowieckie
42   
lubuskie
34   
kujawsko-pom.
30   
podkarpackie
28   
wielkopolskie
26   
lubelskie
24   
łódzkie
23   
podlaskie
18   
opolskie
18   
zachodniopom.
15   
pomorskie
8   
Ukraina

Kontynent: Europa

Kod ISO3: UKR

Stolica: Kijów

Populacja: 46 mln

Powierzchnia: 603.7 tyś km²

Język: ukraiński

Religia prawosławie

Strefa czasowa: UTC+2 zima UTC+3 lato

Nr kierunkowy Państwa: +380

Kod tablic rejestracyjnych: UA